UWAGA NA OSZUSTÓW !!!

0
945

Komenda Powiatowa Policji w Miechowie apeluje do wszystkich mieszkańców powiatu o rozsądek i daleko posuniętą ostrożność w kontaktach z osobami, które mogą dokonywać oszustw i kradzieży.

Oszuści często posługują się metodą „na wnuczka” a jej ofiarami podają zazwyczaj ludzie starsi. Sposób działania sprawców jest podobny: do starszej osoby dzwoni osoba podając się za członka rodziny i prosi o pilną pożyczkę, gdyż ma duże problemy albo potrzebuje pieniędzy np. na leczenie czy zakup samochodu. Przestępca wzbudza u poszkodowanego zaufanie i współczucie w wyniku czego ten nie sprawdza, czy rozmówca rzeczywiście jest jego krewnym. Kiedy już ofiara zgodzi się przekazać pieniądze, rzekomy wnuczek mówi, że niestety nie może przyjść sam ale przyśle kolegę. W niektórych przypadkach sprawcy telefonicznie namówili swoją ofiarę do przelania pieniędzy na wskazane konto.

Po przeprowadzeniu szerokiej kampanii informacyjnej nastąpiło zwiększenia świadomości społecznej a tym samym ostrożności osób w takich sytuacjach, coraz częściej Policja otrzymuje informacje od osób, które odebrały telefon od „wnuczka” ale nie dały się oszukać. To jednak spowodowało również zmianę taktyki stosowanej przez oszustów, którzy coraz częściej stosują metodę „na policjanta”. Najpierw dzwonią do ofiary podając się za członka rodziny a po chwili kontaktują się ponownie, podając się tym razem za policjanta. Podając swój stopień, imię i nazwisko, wydział w jakim pracują a także informując, że rozpracowują grupę przestępców, którzy przed chwilą próbowali nas oszukać, wzbudzają zaufanie i stają się dla ofiar wiarygodni. Proszą przy tym aby pieniądze przekazać oszustom bądź przelać na wskazane przez nich konto, co pozwoli na ich zatrzymanie. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego z kim rozmawiamy, lepiej się rozłączyć i samemu skontaktować z Policją – najlepiej na numer alarmowy 997, wtedy z pewnością połączymy się z Policją.

Zagrożenie wciąż aktualne.

Chociaż od 2014 roku żaden z seniorów w powiecie miechowskim nie dał się oszukać tymi metodami a od dłuższego czasu nie było nawet prób takich oszustw, podkreślić trzeba, że to zagrożenie jest wciąż aktualne i nie wiemy kiedy oszuści znów zaatakują. Przykładem może być powiat bocheński, gdzie na przełomie sierpnia i września oszuści dokonali kilku prób a w jednym przypadku wyłudzili od starszej kobiety 20 tys. zł.

Powinniśmy także uważać na osoby obce, które próbują wejść do naszych domów i mieszkań. Otóż zdarza się również, że sprawcy oszustw podają się za pracowników spółdzielni mieszkaniowych, instytucji pomocowych lub innych i przychodzą do domu pod pozorem np. sprawdzenia instalacji albo chcą coś sprzedać i mają dla nas wyjątkowo korzystną ofertę. Często oszuści działają we dwoje, jeden absorbuje uwagę domownika a drugi w tym czasie penetruje mieszkanie i kradnie kosztowności.

Jeżeli Tobie zdarzy się podobna sytuacja NATYCHMIAST POWIADOM O TYM POLICJĘ –  szybka reakcja może doprowadzić do zatrzymania oszustów.

ABY NIE STAĆ SIĘ OFIARĄ OSZUSTÓW PAMIĘTAJ !!!

  • zanim wpuścisz do swojego mieszkania nieznajomych, upewnij się czy są pracownikami instytucji na którą się powołują a jeżeli mieszkasz samotnie poproś te osoby aby przyszły później. Następnie zadbaj abyś podczas wizyty nie był w mieszkaniu sam, poproś o pomoc sąsiada albo rodzinę. Sprawcy zazwyczaj działają we dwoje – jeden odwraca uwagę a drugi okrada Twoje mieszkanie,
  • jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do Ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie ani pieniędzy,
  • jeśli chcesz przekazać komuś swoje pieniądze to zadzwoń do tej osoby, na znany Ci numer telefonu i upewnij się czy faktycznie potrzebuje pieniędzy,
  • policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nie proszą o przekazanie pieniędzy ani oszustom ani policjantom,
  • jeżeli przesyłasz pieniądze pocztą, jako odbiorcę wpisz wyłącznie znaną Ci osobę,

ROZSĄDEK I DALEKO POSUNIĘTA OSTROŻNOŚĆ MOGĄ UCHRONIĆ CIĘ PRZED UTRATĄ PIENIĘDZY

Komenda Powiatowa Policji w Miechowie: tel. 41 382 22 00, 997, 112

asp. szt. Marcin Jamroży