Czy pasażer może uzyskać odszkodowanie za wypadek drogowy?

0
871

Wiele osób porusza się na co dzień samochodami korzystając z uprzejmości kierowców. Trzeba jednak zauważyć, że wszyscy uczestnicy ruchu drogowego są narażeni na różnego rodzaju wypadki. Ich konsekwencje bywają bardzo różne, a niekiedy nawet tragiczne. Czasami zdarza się, że pasażer jest bardziej poszkodowany niż kierowca. Dlatego też wśród osób, które odnoszą obrażenia, coraz większą popularnością cieszy się pomoc prawna.

Jakie roszczenia należą się poszkodowanym pasażerom?

Każdemu pasażerowi, który jest poszkodowanym w wyniku wypadku drogowego, przysługuje szereg różnego rodzaju roszczeń. Wśród nich należy wyróżnić zadośćuczynienie za doznany ból oraz cierpienie, zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, zwrot kosztów dojazdu do placówek medycznych i szpitali, zwrot kosztów związanych ze specjalistycznymi konsultacjami i leczeniem, wyrównanie z powodu utraconego dochodu, zwrot kosztów przekwalifikowania zawodowego, a także renta. Co ważne, dochodzenie roszczeń nie ogranicza się tylko do jednego świadczenia. Oznacza to więc, że ogólna suma otrzymana do ubezpieczyciela może być znacznie wyższa. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia każdego poszkodowanego, albowiem uzyskane pieniądze mogą pozwolić chociażby na dalszą rehabilitację, czy też zmianę pewnych planów życiowych. Niezależnie od rodzaju dochodzonych roszczeń, bardzo przydatna staje się pomoc prawna. Oznacza to więc, że pasażer nie jest traktowany, jako poszkodowany „drugiej kategorii”. Dlatego też uczestnicząc w wypadku drogowym nie należy rezygnować z dochodzenia pieniędzy, które można uzyskać od firmy ubezpieczeniowej.

W jaki sposób można uzyskać należne świadczenia?

Pierwszym krokiem, który należy uczynić, jest zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela. Ten powinien wypłacić należne odszkodowanie, a także ustosunkować się do innych żądań. Zdarza się często, że firmy ubezpieczeniowe zaniżają wysokość wypłacanych kwot. Poszkodowany staje przed koniecznością złożenia odwołania od otrzymanej decyzji lub skierowania sprawy do sądu. Niezbędna w takie sytuacji jest profesjonalna pomoc prawna. W związku z tym poszkodowani udają się do specjalnych kancelarii odszkodowawczych, których to pracownicy zajmują się tylko i wyłącznie dochodzeniem tego typu roszczeń. Ich wiedza oraz doświadczenie zapewniają wszystkim klientom najwyższy z możliwych poziom obsługi, a ponadto świadczona przez nich pomoc prawna jest zawsze skuteczna. Ponadto, zdaniem eksperta z firmy CODEX „Poszkodowani mogą mieć pewność, że uzyskają najwyższe świadczenie jakie tylko da się wygrać w sądzie. Dzięki zastępstwu procesowemu, całe postępowanie przebiegnie sprawnie, z ograniczeniem niepotrzebnych stresów do minimum”.

Pomoc prawna jest niezwykle przydatna w sytuacji każdego wypadku drogowego. Chętnie korzystają z niej nie tylko kierowcy, ale również pasażerowie. Wynika to z faktu, iż każdy z nich pragnie wywalczyć możliwie najwyższe świadczenie, a przy tym ograniczyć negatywne przeżycia najbardziej jak tylko się da.