Podział majątku po rozwodzie a mieszkanie współmałżonka

0
1335

Ustawowa wspólność małżeńska, która powstała w dniu zawarcia małżeństwa, a ustała wskutek rozwodu powoduje konieczność podziału majątku wspólnego, do którego z mocy art. 43 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w połowie ma prawo każdy z małżonków. Roszczenie o podział majątku wspólnego przysługuje obojgu z nich i nie ulega przedawnieniu. Podział majątku wspólnego może nastąpić w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego lub na drodze sądowej.

Majątek wspólny a majątek osobisty

Ustawową wspólnością objęty jest majątek nabywany w trakcie małżeństwa, jednak nie w każdym przypadku, a mianowicie:

– do majątku wspólnego należą w szczególności pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z działalności zarobkowej małżonków, dochody z majątku wspólnego i osobistego, środki zgromadzone na rachunku OFE lub pracowniczego funduszu emerytalnego (art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego);

– do majątku osobistego należą między innymi przedmioty nabyte przed zawarciem małżeństwa przez każdego z małżonków, przedmioty nabyte przez dziedziczenie, darowiznę, zapis, przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajaniu osobistych potrzeb jednego z małżonków, prawa niezbywalne, przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała, zadośćuczynienia, wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za prace lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków, przedmioty uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia, prawa autorskie i pokrewne, przedmioty nabyte za składniki majątku osobistego (art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Mieszkanie nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego

Częstym problemem staje się kwestia mieszkania, w którym zamieszkiwali oboje małżonkowie, a które już przed zawarciem związku małżeńskiego należało do jednego z nich. Takie mieszkanie, które stanowi majątek osobisty nie podlega podziałowi, jednak należy liczyć się z tym, iż nieuniknione może być rozliczenie nakładów poczynionych podczas trwania małżeństwa na mieszkanie przez drugiego z małżonków, są one traktowane jako nakład z majątku osobistego współmałżonka na majątek wspólny i ich rozliczenie ma miejsce podczas działu majątku wspólnego (art. 45 kodeksu cywilnego).

Jeśli strony nie będą w stanie ustalić zgodnie wartości nakładów, oszacuje je rzeczoznawca majątkowy powołany przez Sąd, któremu – obowiązkowo będzie trzeba udostępnić mieszkanie, wykazać poczynione nakłady. Brak porozumienia co do wartości poczynionych nakładów, skutkuje koniecznością powołania biegłego sądowego (art. 278 § 1 kodeksu postępowania cywilnego). Na tej podstawie Sąd będzie mógł zasądzić odpowiednią sumę do spłaty współmałżonkowi.

Sprawy sądowe o podział majątku niejednokrotnie prowadzą do wieloletnich sporów i dużych kosztów. Nieoceniony może okazać się doświadczony radca prawny, który pomoże sprawnie przejść przez postępowanie sądowe.

Materiał partnera MIECHOWSKI.PL