Dożynki Gminne w Zagorzycach

0
505

W niedzielę 20 sierpnia 2017 r. w Zagorzycach odbyły się dożynki gminne 2017. Święto plonów ma podwójny charakter: religijny związany z podziękowaniem Bogu za plony oraz ludowy związany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów.

Świętowanie rozpoczęto obrzędem poświęcenia wieńców dożynkowych oraz Mszą świętą w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie. Z uwagi na ulewny deszcz, uczestnicy oraz zaproszeni goście udali się do remizy w  Zagorzycach, gdzie oficjalnie rozpoczęto uroczystości. Wszystkich uczestników oraz przybyłych gości przywitał Burmistrz Gminy i Miasta Miechów, Dariusz Marczewski. Starostowie dożynek pani Krystyna Kania i Leszek Zięba wręczyli Burmistrzowi chleb, prosząc aby dzielił nim sprawiedliwe, zarówno we wsi, jak i w mieście. Następnie rozpoczęto obrzęd prezentacji wieńców przez następujące sołectwa: Zagorzyce, Zarogów, Strzeżów Pierwszy, Siedliska, Pstroszyce Pierwsze, Pojałowice, Dziewięcioły, Bukowska Wola, Parkoszowice.

Rozstrzygnięto również konkurs na „Dożynkowy Chleb”. Nagrodę w tym konkursie odebrała Pani Maria Bluj z Zagorzyc, a fundatorem prezentu był Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego,  Adam Domagała. Dalsze świętowanie umilał zespół DJAM Music.

Organizatorami tego wydarzenia  byli: Burmistrz Gminy i Miasta w Miechowie, Centrum Kultury i Sportu w Miechowie, Sołtys, Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich z Zagorzyc oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Zagorzycach.

Jednocześnie informujemy, że część artystyczna wydarzenia została przeniesiona na inny termin,
o którym wkrótce poinformujemy.