„Gołczański sposób na książkę”

0
1624

Projekt „Gołczański sposób na książkę” to nowy pomysł biblioteki w Gołczy na animację czytelnictwa przez organizację wydarzeń kulturalnych ukazujących różne oblicza książki: książka tradycyjna, audiobook, film, adaptacja teatralna, książki w formie kamishibai, książki wykonane ręcznie.

Projekt skierowany jest do większości mieszkańców gminy, gdyż zaplanowane w nim działania angażują nie tylko dzieci i młodzież ale także osoby dorosłe oraz seniorów. Do realizacji projektu  zaangażowani zostaną także wolontariusze, którzy będą pomagać w organizacji poszczególnych wydarzeń.

Rozpoczniemy od organizacji akcji „Odjazdowy bibliotekarz”. Ponad to zorganizujemy: dwa spotkania autorskie (pisarz i podróżnik), warsztaty dla dorosłych i seniorów „Jak umysł rośnie w siłę gdy mózg się starzeje”, warsztaty dla dzieci „Książka w różnych odsłonach”, zajęcia edukacyjne „Ja i moja mówiona książka”, warsztaty teatralne dla dzieci, wyjazd do kina dla dorosłych i seniorów, konkursy: fotograficzny „Czytać można wszędzie” oraz bożonarodzeniowy „Bajkowa ozdoba choinkowa”, akcję czytelniczą „Choinka pełna książek”. Podsumowaniem projektu będzie „Biblioteczne święto książki”.

Przedsięwzięcie zakłada integrację społeczności Gminy Gołcza z biblioteką główną i jej filią jako miejscem dostępnym dla każdego, w którym nie tylko można zdobyć wiedzę, ale również miło spędzić wolny czas przy dobrej lekturze.

Projekt zrealizujemy przy współpracy Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Gminy Gołcza, szkoły podstawowej i gimnazjum oraz wolontariuszy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki.

 

Wydarzenia projektowe:

  • Konkurs fotograficzny „Czytać można wszędzie”.
    Konkurs skierowany do czytelników biblioteki (młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów).
  • Rajd rowerowy pod hasłem „Czytam bo lubię”
    Akcja polegać będzie na przeprowadzeniu rajdu rowerowego. Uczestnicy (czytelnicy, bibliotekarze i wszyscy chętni mieszkańcy Gminy Gołcza) ubrani w koszulki zakupione w ramach projektu z logo biblioteki i hasłem „czytam bo lubię” pokonają trasę między biblioteką główną a filią. Rajd będzie częścią akcji „Odjazdowy bibliotekarz” realizowanej na terenie całej Polski. Rowerzyści po ukończeniu trasy spotkają się na wspólnym grillu w altanie biblioteki, gdzie rozmawiać będziemy o książkach, które warto ze sobą zabrać na wakacje.
  • Warsztaty dla dzieci z teatrem Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie „Jak bohaterowie książkowi zawędrowali do teatru”.
  • Spotkanie autorskie z pisarzem dla dzieci Wiesławem Drabikiem w Filii Biblioteki Publicznej w Wysocicach w ramach obchodów „Dnia głośnego czytania”.
  • Spotkanie dla dzieci pt. „Książka w różnych odsłonach”.
    Zajęcia polegać będą na przedstawieniu dzieciom różnych form książek. Począwszy od ręcznie szytych, aż do książek w formie kamishibai kartonowych plansz z obrazkami. Na spotkanie planujemy zaprosić Panią Wandę Matras-Mastalerz doktor, adiunkt w Katedrze Bibliotekarstwa i Czytelnictwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
  • Wykład dla dorosłych i seniorów „Jak umysł rośnie w siłę gdy mózg się starzeje”. Tematem zajęć będzie:
    – zapoznanie słuchaczy z różnymi metodami aktywizacji dorosłych osób i seniorów,
    – przedstawienie autorskich pomysłów ćwiczeń pamięci operacyjnej (codziennej) ,
    – usprawnianie myślenia i zapamiętywania globalnego, asocjacyjnego,
    – pokazanie metod wzmacniania koncentracji i spostrzegawczości w wieku senioralnym.
  • Spotkanie autorskie z pisarzem/ podróżnikiem dla młodzieży Krzysztofem Petkiem.
  • Dla dorosłych i seniorów/czytelników biblioteki Wycieczka do kina na ekranizację książki.
  • Finał konkursu fotograficznego „Czytać można wszędzie”
    Finał konkursu odbędzie się 11 listopada 2017. Połączony będzie z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Finalistom wręczone zostaną nagrody książkowe i akcesoria elektroniczne np. pendrive. Efektem konkursu będzie pokonkursowa wystawa zdjęć.
  • „Ja i moja mówiona książka” cykl spotkań z dziećmi.
    Zajęcia te zostaną przeprowadzone w Bibliotece i Ośrodku Animacji Kultury Gminy Gołcza. Polegać będą na wysłuchaniu czterech audiobooków powiązanych z książką. Każde ze spotkań będzie dotyczyło innej lektury.
  • Konkurs bożonarodzeniowy „Bajkowa ozdoba choinkowa”.
    Zadaniem uczestników konkursu będzie wykonanie ozdoby choinkowej nawiązującej do postaci książkowych.
  • Akcja czytelnicza dla mieszkańców gminy/ czytelników biblioteki „choinka pełna książek”. Akacja polegała będzie na zbieraniu od czytelników książek, które ozdobią biblioteczne drzewko choinkowe i staną się prezentem dla czytelników odwiedzających bibliotekę w dniu 6 grudnia.
  • Finał akcji „choinka pełna książek” oraz mikołajkowe przedstawienie teatralne dla najmłodszych czytelników.
  • Podsumowanie projektu „Biblioteczne święto książki”: pokonkursowa wystawa zdjęć „Czytać można wszędzie”, finał gminnego konkursu bożonarodzeniowego „Bajkowa ozdoba choinkowa”, wręczenie nagród i dyplomów, wspólne kolędowanie, świąteczny poczęstunek.