Ruszyła ogólnopolska kampania „Łapki na kierownicę” zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz firmę Naptis S.A., która jest operatorem popularnego wśród kierowców komunikatora Yanosik. Głównym celem kampanii jest przeciwdziałanie zagrożeniom w ruchu drogowym jakie niesie ze sobą używanie podczas kierowania pojazdem telefonu trzymanego w ręku.

Kampania rozpoczęła się dzisiaj 14 czerwca 2017 r. i potrwa do 25 czerwca. Kierujący, którzy mają zainstalowaną aplikację Yanosik, w chwili gdy zadzwoni telefon a samochód będzie w ruchu, będą otrzymywać na swój aparat telefoniczny żartobliwy komunikat w formie graficznej przestrzegający przed odbieraniem rozmów. Równolegle, w czasie kampanii policjanci będą prowadzić działania kontrolne mające na celu ujawnianie i dyscyplinowanie kierujących naruszających przepisy w tym zakresie, będą także przekazywać kierowcom i pasażerom ulotki edukacyjne.

W myśl przepisów Prawa o ruchu drogowym, kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za naruszenie tego przepisu grozi grzywna w drodze mandatu karnego w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych. Za powyższe wykroczenie w 2016 roku w Polsce policjanci ukarali mandatami 91 725 kierowców.

Korzystanie z telefonu to nie tylko odbieranie rozmów, ale też wybieranie numerów, czy pisanie krótkich smsów. Takie zachowanie stwarza duże niebezpieczeństwo w ruchu drogowym bowiem kierowca zajęty swoją komórką ma rozproszoną uwagę i dużo gorzej kontroluje sytuację na drodze, ponadto nie trzyma pewnie kierownicy i trudno mu zmieniać biegi.

Kierujący powinni mieć świadomość, że prowadząc pojazd odpowiadają za bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale także pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Z kolei świadomi zagrożenia pasażerowie, powinni egzekwować od kierujących przestrzeganie przepisów i bezpieczne prowadzenie pojazdu.

asp. szt. Marcin Jamroży