Powiatowe Święto Ludowe 2017

0
2281
Powiatowe Święto Ludowe w Książu Małym
Powiatowe Święto Ludowe w Książu Małym

Niedzielny poranek 4 czerwca 2017 r. i godziny wczesnopopołudniowe nie zapowiadały burzowego scenariusza dla uczestników Powiatowego Święta Ludowego. W Zielone Świątki, czyli Święto Zesłania Ducha Świętego, w Książu Małym zebrali się członkowie, sympatycy i goście Polskiego Stronnictwa Ludowego. Gospodarzem uroczystości byli – Zarząd Powiatowy i gminny PSL na czele z wójtem gminy Książ Wielki Markiem Szopą, wicestarostą Jerzym Pułką (prezesem powiatowych struktur formacji oraz Jackiem Kobyłką (prezesem gminnym Ludowców i dyr. Gimnazjum w Książu Wielkim).

Obchody rozpoczęła Msza Święta odprawiona w miejscowym Kościele Parafialnym, po której poczty sztandarowe i pozostali uczestnicy święta przy dźwiękach Orkiestry Dętej „Echo” przemaszerowali na plac przy remizie OSP w Książu Małym.

Jeszcze przy słonecznej i parnej pogodzie zebranych powitali wspomniani – Jerzy Pułka, Jacek Kobyłka i Marek Pułka. Przytaczając fragment z powieści Władysława Reymonta „Chłopi” opisujący Święto Ludowe z przełomu XIX i XX wieku, Jacek Kobyłka przypomniał dzieje tworzenia się w Polsce Ruchu Ludowego. Od tego czasu organizacje skupione pod zielonymi sztandarami z hasłami „Żywią i bronią” walczą nie tylko o prawa chłopskie, ale też o wolność Ojczyzny.

Wójt Marek Szopa powitał przybyłych gości, wśród których znaleźli się m.in.: małopolski prezes Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych i były wicewojewoda – Andrzej Harężlak, radny Sejmiku Adam Domagała, dyr. Wydziału Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie – Włodzimierz Okrajek, starosta miechowski Marian Gamrat, wójtowie gmin – Jan Żebrak (Charsznica), Jan Zbigniew Basa (Kozłów), przewodniczący rad – powiatowej Mariusz Wolny i gminy Książ Wielki Henryk Huma, dyrektorzy szkół i różnych organizacji, strażacy i Koła Gospodyń Wiejskich z ksiąskiej gminy.

Wicestarosta Jerzy Pułka czując w powietrzu burzliwą atmosferę starał się przemawiać krótko. Odczytał list od prezesa PSL – Władysława Kosiniaka-Kamysza skierowany do uczestników Powiatowego Święta Ludowego. Warto wspomnieć, że równocześnie odbywało się krajowe święto w małopolskim Radłowie, niedaleko Tarnowa.
„Trzeba przyłożyć rękę do pługu ojczystego i tak orać zagon Polski, by nie zabrakło chleba dla nikogo na tej ziemi…” Te słowa Kardynała Tysiąclecia Stanisława Wyszyńskiego, prezes Ludowców w swym liście przypominał wszystkim politykom, niezależnie od barw partyjnych, a zwłaszcza tym obecnie rządzącym. Wspomniany chleb jest symbolem nie tylko pokarmu, ale też dobrej i godziwej pracy, zgody w rodzinach, państwowego indywidualnego bezpieczeństwa, jedności narodowej oraz przestrzeni do rozwoju wspólnot samorządowych. – Polska będzie lepsza, gdy naprawimy politykę – przekonywał prezes Kosiniak-Kamysz. Zamiast wzajemnego skakania sobie do gardeł, zachęcał do wspólnej realizacji najważniejszych spraw dla społeczeństwa i państwa.

Jerzy Pułka złożył podziękowania organizatorom i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Powiatowego Święta Ludowego w Książu Małym, które stanowi nie tylko tradycję, ale też potwierdza tożsamość ludową członków i sympatyków PSL. – W jedności i energii tkwi nasza siła – podkreślał wicestarosta. Za prezesem partii przekonywał, iż nadejdzie jeszcze czas, gdzie wielki przywódca Wincenty Witos i jego organizacja znajdą jeszcze godne miejsce w Rzeczpospolitej Polskiej, nie tylko na scenie politycznej, ale przede wszystkim w sercach Polaków.

Andrzej Harężlak, członek Rady Naczelnej PSL, mówił o 122. letnim bagażu historii zorganizowanego Ruchu Ludowego, który tworzył się jeszcze wówczas, gdy nie było Polski na mapach Europy. Życzył wszystkim wiary, iż ich praca i działania mają sens na rzecz rozwoju Ojczyzny.

Włodzimierz Okrajek, również członek RN PSL, dziękując za zaproszenie na Święto podkreślał, iż na ziemi miechowskiej Ruch Ludowy był zawsze mocny.

Adam Domagała ubolewał nad zakusami rządzących, którzy jego zdaniem dążą do ograniczania i podcinania gałęzi samorządności. – Nie można tego kraju centralizować, bo to już było w Polsce – stwierdził.

Przy okazji Święta Ludowego był też czas na odznaczenia. Za zasługi i pracę na rzecz polskiej wsi i Polskiego Stronnictwa Ludowego, uchwałą Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL, wójta Marka Szopę i Jacka Kobyłkę uhonorowano Medalem Wincentego Witosa. Złota Koniczynka zawisła na piersiach Jarosława Musiała.

Podczas Święta przyjęto także nowych członków PSL z gminy Książ Wielki. Byli to: Angelika Zegan, Małgorzata Pawłowska, Patryk Kucharski, Jakub Kobiński.

Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne, nad którymi wisiały już czarne chmury. Wdzięcznie zaprezentowały się dzieci, których żywiołowe i wdzięczne tańce niestety nie odpędziły chmur. Podczas występu młodzieży nadeszła nieoczekiwanie burza, która rozgoniła nie tylko występujących, ale też publiczność. Z konieczności Obchody Święta Ludowego kontynuowane były w miejscowej remizie OSP.

Krzysztof Capiga