Europejskie praktyki kluczem do kariery

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie w programie ERASMUS+

0
2485
„Europejskie praktyki kluczem do kariery” realizowane przez Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie
„Europejskie praktyki kluczem do kariery” realizowane przez Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie

Uczniowie Technikum  w  Zespole Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie – kształcący się w zawodach: technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik pojazdów samochodowych, po kilku miesiącach przygotowań  rozpoczęli praktyki zawodowe w Niemczech.

Na miejscu serdecznie przywitali ich pracownicy  firmy Vitalis, będącej partnerem Szkoły
w projekcie „Europejskie praktyki kluczem do kariery” –  program ERASMUS+. Uczestnicy praktyk zostali zakwaterowani w zabytkowym ośrodku znajdującym  się na terenie dawnego majątku Gut Wehlitz. Pierwszy dzień upłynął nam na zapoznaniu się z topografią miasta oraz czekającymi wszystkich zadaniami.

Każdy otrzymał skierowania na konkretne miejsca praktyk – w Lipsku oraz w Schkeuditz. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik hotelarstwa odbywają praktykę w Hotel Royal International w Lipsku; uczniowie technik pojazdów samochodowych ćwiczą swoje umiejętności w VW-Service_Betrieb – Die Auto GmbH in Schkeuditz oraz w warsztacie firmy Vitalis w Schkeuditz; natomiast młodzież kształcąca się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych odbywa praktykę w trzech miejscach pracy: Mensa am Park w Lipsku, Vitalis GmbH w Schkeuditz oraz Mensa Peterssteinweg w Lipsku.

Praktyki odbywają się według ściśle określonego programu i mają na celu doskonalić i  kształcić zawodowe umiejętności praktyczne.  Godziny spędzone w Hotelu Royal International wypełniają zadania takie jak: asystowanie w przygotowywaniu bufetu śniadaniowego, nakrywanie stołu, ćwiczenia praktyczne, podczas których uczniowie poznają różne rodzaje śniadania hotelowego, udział w przygotowywaniu imprez okolicznościowych, np. spotkań biznesowych, dekorowanie holu i obszaru restauracji, udział w przygotowaniach hotelowej sali konferencyjnej do uroczystości (odpowiednie ustawienie stołów, dekoracja dostosowana do okazji, pomoc w dostarczaniu posiłków oraz w pracach porządkowych, pomoc w przygotowywaniu kart menu)

Nie mniej ciekawe są zadania uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Program praktyk obejmuje takie zadania jak: nauka obsługi urządzeń i narzędzi stosowanych w zakładzie pracy, samodzielny dobór gastronomicznych urządzeń produkcyjnych do wykonywania określonych zadań, pomoc w przygotowywaniu potraw i napojów z uwzględnieniem wiedzy o żywności i żywieniu, zapoznanie się z przyprawami, ich właściwościami i zastosowaniem do produkcji gastronomicznej, przygotowywanie potraw gotowanych, np. metodą vario  i w delcie, rozpoznawanie przypraw po smaku i  zapachu, wykonywanie mieszanek przypraw, asystowanie w sporządzaniu potraw gotowanych, duszonych, smażonych, pieczonych, ocenianie jakości potraw metodą 5-punktową.

Spośród zadań wykonywanych przez uczniów technik pojazdów samochodowych odbywających praktyki w VW-Service_Betrieb – Die Auto GmbH w Schkeuditz można wymienić: demontaż i montaż różnych zespołów i podzespołów pojazdu samochodowego, kontrola możliwości ponownego wykorzystania elementów i kontrola kompletności elementów, przygotowanie typowych elementów dla zespołów i podzespołów pojazdu samochodowego, lokalizacja uszkodzeń/usterek elementów i podzespołów mechanicznych, elektrycznych i ich usuwanie, asystowanie przy przeglądzie technicznym silnika pojazdu samochodowego oraz przy pracach naprawczych tj. silniki, osie, demontaż i montaż amortyzatorów, części podwozia.

Czas praktyk w Niemczech obejmuje także interesujący program kulturalny, w ramach którego uczestnicy odwiedzili wiele interesujących miejsc w Niemczech. Pierwsza wycieczka odbyła się już drugiego dnia pobytu, była to wycieczka z przewodnikiem do Lipska. Były tam liczne zabytki miasta skwer “Augustusplatz“ z Operą Lipską i Filharmonią “Gewandhaus”, kościoły “St. Nikola” i “St.Thomas”, zabytkowy pasaż handlowy „Mädler Passage”, Stary i Nowy Ratusz Miejski. Ważnym punktem był Pomnik Walki Narodów w Lipsku. Jest to największy w Europie pomnik (mierzący 91 m) upamiętniający Bitwę pod Lipskiem (znaną również jako Bitwa Narodów) – największą bitwę okresu napoleońskiego z roku 1813. Wycieczka wzbogacona była o informację na temat historii miasta.

Kolejny wyjazd to dwudniowa wycieczka z przewodnikiem do Berlina. Można było zobaczyć siedzidzibę Parlamentu w historycznym Reichstagu, Bramę Brandenburską i ambasadę w jej pobliżu, Muzeum Figur Woskowych Madame Tuddauds, Pomnik ku Pamięci Żydów zamordowanych w czasie II wojny światowej, wystawę z pozostałościami Muru Berlińskiego, centrum Sony, Forum Kulturalne wraz z filharmonią i największą biblioteką państwową „Staatsbibliothek“, Skwer Alexanderplatz z Wieżą Telewizyjną i Czerwonym Ratuszem, Katedrę Berlińską i Wyspę Muzeów, Muzeum Techniki.

Kolejne piękne miasto, które odwiedzili praktykanci, to Drezno – stolica Saksonii. Zwiedzali tam: ulicę Praska, Stary Rynek, Zwinger – barokowy kompleks pałacyków, Plac Teatralny, Operę, Zamek Królewski, Kościół „Frauenkirche“. Przed nami wycieczka do Halle – położone nad rzeką Soławą miasto w środkowych Niemczech.

Projekt „Europejskie praktyki kluczem do kariery” jest realizowany przez Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie w okresie 01.10.2016 – 30.09.2017, przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+. Dofinansowanie wynosi 71184,00 EUR. Udział w projekcie jest bezpłatny. Koszty utrzymania, podróż, ubezpieczenie, kieszonkowe, wycieczki, przejazdy lokalne w Niemczech pokryte są z budżetu projektu. 

/zs 2/