20 maja 2017 w ramach Nocy Muzeów, w Muzeum Ziemi Miechowskiej odbył się wernisaż wystawy niepublikowanych dotąd zdjęć Ziemia Miechowska lat trzydziestych w fotografii Lucjusza Niedźwieckiego. Na wystawie można zobaczyć unikatowe zdjęcia m.in. nieistniejącej już cerkwi, która była zlokalizowana na dzisiejszym Placu Kościuszki w Miechowie, czy nieistniejącego kościoła Chodowie.

Lucjusz Niedźwiecki (1886 -1972) mieszkał w Miechowie przez 17 lat od roku 1929. Za równo on jak i jego małżonka byli czynnie zaangażowani w życie społeczne miasta, oboje byli członkami miechowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (PTK). Pan Lucjusz przed II wojną światową pełnił przez kilka lat funkcję jego prezesa. Podczas okupacji niemieckiej wspólnie z Julianem Piwowarskim opiekował się zbiorami muzealnymi.

Pomysł na zorganizowanie wystawy fotograficznej wyszedł od wnuka autora zdjęć – Macieja, który obecnie mieszka w Lublinie, ale przyjechał wraz z żoną na wernisaż wystawy i z wielkim wzruszeniem otworzył wystawę fotografii swojego dziadka.

Wystawę można zobaczyć w Muzeum Ziemi Miechowskiej w budynku Domu Generała.

Karolina Gamrat