Targi Edukacji i Pracy 2017

0
2128

Urzędy pracy, agencje pracy tymczasowej, agencje zatrudnienia, instytucje edukacyjno-szkoleniowe oraz lokalni przedsiębiorcy zaprezentowali swą ofertę podczas Targów Edukacji i Pracy, które w środę 24 maja 2017 r. odbyły się podczas Dnia Otwartego w Zespole Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie. Partnerami „Mechanika” w organizacji tego przedsięwzięcia były miechowskie jednostki Ochotniczych Hufców Pracy – Ośrodek Szkolenia Zawodowego, Młodzieżowe Centrum Kariery, oraz Punkt Pośrednictwa Pracy OHP w Proszowicach, Powiatowy Urząd Pracy w Miechowie.

Licznie przybyłą młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wraz z dyrektorami i nauczycielami powitali gospodarze targów – komendant małopolski OHP – Krzysztof Świerczek i dyr. ZS Nr 2 – Maria Paschek. Wśród przybyłych gości znalazł się m.in. małopolski wicewojewoda Piotr Ćwik, wiceburmistrz Andrzej Banaśkiewicz, przedstawiciele powiatu – Leonard Mazur i Ryszard Nasada.

Krzysztof Świerczek wspomniał, iż sytuacja na rynku pracy jest bardzo dynamiczna. W świetle tego obserwujemy duże zmiany. Stąd potrzeba organizacji tego przedsięwzięcia, dzięki któremu młodzież może uzyskać fachową pomoc w zaplanowaniu swojej kariery zawodowej. – Dobre wejście w życie zawodowe to jest szansa, aby być atrakcyjnym na rynku pracy – podkreślał. Jest to o tyle ważne ze względu choćby na to, iż w I kwartale 2017 r. bezrobocie w Małopolsce spadło prawie do 6%. W związku z tym wykształceni i wykwalifikowani pracownicy mogą przebierać w godnych ofertach pracy. Zachęcał młodzież do uzupełniania kwalifikacji m.in. w OHP, bowiem trzeba być elastycznym i czujnym po to, by zdobyć dobrą pracę.

Wicewojewoda Piotr Ćwik stwierdził, iż tego typu przedsięwzięcia są potrzebne, by człowiek wchodzący w dorosłe życie, znalazł swoją ścieżkę kariery i dobrze ją realizował. Do szczęścia potrzebna jest m.in. praca, która sprawia satysfakcję. Wicewojewoda życzył młodzieży, aby targi przyniosły pomysły na przyszłość.

Po krótkiej części artystycznej, przybyli uczniowie wraz z opiekunami odwiedzali prezentujące się stoiska wystawiennicze. Uczestniczyli również w seminariach tematycznych.

Krzysztof Capiga