Nowa karetka dla miechowskiego szpitala - fot. K. Capiga - miechowski.pl
Nowa karetka dla miechowskiego szpitala - fot. K. Capiga - miechowski.pl

Co prawda Miechowszczyzna nie należy do rozległego terytorialnie i zbytnio zasobnego w mieszkańców powiatu. Jednak jest ważna dla Małopolski i całego kraju nie tylko ze względu na swoje walory historyczne oraz rolnicze. Nasz region przecinają bardzo ważne szlaki komunikacyjne, samochodowe oraz kolejowe – z północy na południe oraz wschodu na zachód. Z tej racji niezwykle istotna jest sprawność i szybkość reagowania służb ratunkowych – policji, straży, służby zdrowia. By było to możliwe, niezbędna jest do tego na odpowiednim poziomie infrastruktura, ludzie oraz sprzęt, który pozwoli błyskawicznie dotrzeć do miejscowych zagrożeń.

W poniedziałek 6 marca 2017 roku minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk w towarzystwie m.in. senatora Marka Pęka, wojewody małopolski Józefa Pilcha i wicestarosty Jerzego Pułki, oficjalnie przekazał nową karetkę dyr. Szpitala św. Anny w Miechowie Mirosławowi Drożdżowi. Wyposażony w najnowszy sprzęt medyczny do ratowania zdrowia i życia Mercedes Sprinter 316 CDI wzbogacił tabor Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.  

Dziękując za nową karetkę wyposażoną w bardzo wysokim standardzie, dyr. Dróżdż wyraził nadzieję, iż nie będzie konieczne częste jej wykorzystywanie do ciężkich przypadków. Pojazd między innymi wyposażony jest w aparat do pośredniego masażu serca, który jest niezwykle pomocny dla ratowania życia i zdrowia pacjentów.

– Skończył się mam nadzieje bezpowrotnie czas takiego zarządzania państwem, gdzie wspierano i inwestowano tylko w dużych i wielkich ośrodkach – stwierdził minister Andrzej Adamczyk. Wspomniał, iż to dyr. Dróżdż namawiał go od zeszłego roku, by władze państwowe nie traktowały po macoszemu miechowskiego i innych szpitali powiatowych. Ten postulat został spełniony, czego owocem jest nowa karetka pogotowia. – Jest to dowodem, że rząd wspiera mieszkańców na tych poziomach samorządowych, w których tego wsparcia w poprzednich latach nie odbierano – mówił. Minister zauważył, że w Miechowie wiele się zmienia przypominając choćby o  realizowanej modernizacji dworca kolejowego.

– Oby ta karetka nie była często potrzebna do akcji. Jeżeli już pojedzie, niech jej załoga zawsze wraca z satysfakcją i przekonaniem, że uratowano życie ludzkie – życzył minister wręczając dyrektorowi szpitala i wicestaroście kluczyki do nowego pojazdu, który poświęcił ks. kapelan Stanisław Latosiński.

Wojewoda Józef Pilch wyliczył, iż miechowska karetka jest 18. z kolei przekazaną w całej Małopolsce. Połowa z nich trafiła do placówek zabezpieczających Światowe Dni Młodzieży, a pozostałe w ramach oszczędności rozdzielone zostały do pozostałych części województwa, w tym do Miechowa.

Okazało się, że ten dzień obfitował w dobre wiadomości i (jak to ujął wojewoda) prezenty dla samorządów Miechowszczyzny. Wraz z ministrem wręczył wicestaroście oraz wójtowi gminy Gołcza promesy drogowe. Powiat miechowski otrzymał 1 472 962 zł na dofinansowanie w ramach programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na zadanie pn. Przebudowa drogi powiatowej nr 1203K ul. Piłsudskiego w Miechowie. W inwestycji partycypuje gmina i miasto Miechów. Gmina Gołcza uzyskała zaś 944 856 zł – na dofinansowanie zadania pn. Przebudowa dróg gminnych nr 140145K i nr 140124K w m. Wysocice, Czaple Małe, Czaple Wielkie.

Minister infrastruktury i budownictwa zapewnił, iż rządzący pracują nad sposobem, aby na drogi gminne, powiatowe, czy wojewódzkie, znalazło się więcej pieniędzy. Stwierdził, iż dla niego i obecnych władz państwa małe ojczyzny takie jak miechowska są tak samo ważne jak wielkie aglomeracje.

 – Dzisiejszy dzień jest radosny dla społeczeństwa powiatu miechowskiego – podsumował wicestarosta Jerzy Pułka. Zaznaczył, że życie i zdrowie jest największym dobrem człowieka i  niesienie pomocy przez służby medyczne  to nie tylko poświęcenie, ale ogromna wartość, bowiem nieszczęśliwy wypadek może dotknąć każdego z nas.

Już poza fleszami aparatów i obiektywem telewizyjnej kamery o tym, jak ważna jest nowa karetka dla taboru SOR-u i Szpitala św. Anny mówiła dla Portalu Janina Górkiewicz. Dwa najstarsze pojazdy z 2001 i 2003 roku zostaną wycofane z użytku, ponieważ nie spełniają kryteriów. Zespół ratowniczo-medyczny ma do dyspozycji 4 nowe lub prawie nowe karetki. Najstarsza z nich liczy trzy lata. – Tabor jest fantastyczny – podkreślała z radością.

Krzysztof Capiga