Uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Antolce realizują innowacyjny autorski program „Nocne Spotkania z Nauką”. Celem projektu jest poszerzanie wiedzy uczniów o otaczającym świecie poprzez obserwacje i przeprowadzanie doświadczeń oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swojej wiedzy na szerszym forum. Uczniowie zdobywają wiedzę w sposób praktyczny, ale także uczestniczą w spotkaniach ze specjalistami w danej dziedzinie nauki oraz w zajęciach prowadzonych w instytutach naukowych i na wyższych uczelniach. Wspólną cechą każdych zajęć jest to, że odbywają się nocą.

Jesienią odbyło się pierwsze spotkanie pt. „Małopolska Noc Naukowców”, podczas których uczniowie odbyli ciekawe „nocne” zajęcia w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie.

Kolejne nocne spotkanie z nauką odbyło się w szkole. Zajęcia rozpoczęły się późnym popołudniem i trwały do następnego dnia, a przygotowali je sami uczniowie, którzy samodzielnie prezentowali i objaśniali przeprowadzane przez siebie doświadczenia. Uczestnicy zajęć mieli okazję zobaczyć m.in. wybuchający wulkan, lampkę „lawa”, badali właściwości przewodników, izolatorów, gazów, cieczy newtonowskiej. Przekonali się, jak wielka jest potęga siły tarcia, że można balonik napompować bez użycie płuc. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach samodzielnie przygotowywali preparaty z łusek cebuli, a następnie prowadzili obserwacje mikroskopowe. Sprawdzali jak pod mikroskopem wyglądają: herbata, kawa, tworzywa sztuczne, popularne leki i witaminy.

Po części eksperymentalnej na dzieci czekało jeszcze tej nocy mnóstwo atrakcji: wspólna kolacja, prezentowanie przygotowanych przez uczniów przedstawień ekologicznych, dyskoteka, gry zespołowe, a na koniec nocny biwak.

Uczniowie już dziś przygotowują się do kolejnych nocnych spotkań z nauką.