Statuetki Macieja Miechowity rozdane

0
3855

Tomasz Jędrychowski, Krakowski Bank Spółdzielczy Oddział Miechów oraz wolontariusze Komitetu Parafialnego  Światowych Dni Młodzieży przy Parafii Grobu Bożego w Miechowie – oto laureaci tegorocznego konkursu o nagrodę burmistrza, którzy uhonorowani zostali statuetkami Macieja Miechowity.

Spotkanie Noworoczne w zabudowaniach poklasztornych w piątek 20 stycznia 2017 roku prócz laureatów i pretendentów do nagrody, zgromadziło pokaźną liczbę osób.  Wśród przybyłych gości witanych przez gospodarza spotkania burmistrza Dariusza Marczewskiego znaleźli się m.in.: poseł Lidia Gądek, wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak, red. Jerzy Skrobot – zastępca przewodniczącego Rady Nadzorczej KBS, ks. proboszcz Mirosław Kaczmarczyk, starosta Marian Gamrat, przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Wolny, wiceburmistrz Andrzej Banaśkiewicz, przewodniczący Rady Gminy Zenon Czekaj, radni, dyrektorzy i szefowie rozmaitych miechowskich instytucji.

– Cieszę się, iż po raz kolejny możemy się spotkać i z jednej strony podsumować miniony rok, a z drugiej – co ważne – podziękować tym osobom, organizacjom, przedsiębiorcom, którzy w 2016 roku szczególnie zasłużyli się dla gminy Miechów – mówił burmistrz. Przypomniał, ze Statuetki Miechowity są uhonorowaniem osób i instytucji, które na wzór Macieja Miechowity kierują się w swej działalności społecznym przesłaniem w podejmowaniu inicjatyw, dobroczynnością i mądrością w budowaniu współczesnego wizerunku Miechowa.

Z grona zgłoszonych przez mieszkańców pretendentów do statuetek, laureatów wybierała kapituła, w której skład weszli: burmistrz Dariusz Marczewski, radny wojewódzki Adam Domagała, przewodniczący Rady Miejskiej Zenon Czekaj, dyr. BWA „U Jaksy” Krystyna Olchawa i pracownik Urzędu Gminy i Miasta – Monika Górak.

OSOBOWOŚCIĄ ROKU został Tomasz Jędrychowski. Tym samy został doceniony za przyczynienie się i porwanie za sobą innych do reaktywacji Zespołu Pieśni i Tańca „Miechowiacy”. Grupa pod okiem Marii Kwiatek działała z sukcesami niegdyś przez ponad 20 lat przy Liceum Ogólnokształcącym w Miechowie. Dziś funkcjonuje już przy Centrum Kultury i Sportu. Panu Tomaszowi udało się zainspirować absolwentów LO tańczących w „Miechowiakach” do wznowienia działalności, nie tylko na potrzeby jubileuszu 100-lecia LO. Warto przypomnieć, iż zespół reprezentował Miechów podczas Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem, a potem na Dożynkach Wojewódzkich, które po raz pierwszy odbyły się w grodzie Miechowity. Do wręczających statuetkę dołączyła nieoceniona mentorka grupy – Maria Kwiatek.

Statuetkę Miechowity w kategorii LIDER PRZEDSIĘBIORCZOŚCI przyznano Krakowskiemu Banku Spółdzielczemu Oddział Miechów. Argumentując ten wybór, burmistrz wspomniał, że bank do korzystania ze swoich usług zaprasza klientów indywidualnych, przedsiębiorców, rolników oraz jednostki samorządowe, zapewniając im przyjazną i profesjonalną obsługę. Konsekwentnie wspiera liczne podmioty, w tym stowarzyszenia i firmy w zakresie funduszy unijnych, stwarzając im możliwość realizacji projektów ważnych dla społeczności gminy i miasta Miechów. Placówka od wielu lat współfinansuje lokalne przedsięwzięcia i wydarzenia o charakterze rocznicowym, sportowym i muzycznym, a także wydawnictwa miechowskich artystów. Działania te utrwalają w regionie wizerunek laureata jako mecenasa kultury, któremu nie są obce sprawy lokalnej społeczności. Od lat instytucja ta prowadzi osobliwą galerię malarstwa. Dbając o jakość świadczonych usług i wizerunek, w 2016 roku przeprowadzono modernizację budynku w centrum Miechowa, w którym prowadzi działalność. Nagrodę odbierał red. Jerzy Skrobot i zastępca dyr. Oddziału – Anna Gładysz.

W ostatniej kategorii – AKTYWNA ORGANIZACJA – statuetkę otrzymała spora grupa osób, która tworzyła Komitet Parafialny Światowych Dni Młodzieży przy Parafii Grobu Bożego w Miechowie. Te osoby były zaangażowane w organizację zeszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, wydarzenia mającego wymiar społeczny, kulturalny, promocyjny, medialny i chrześcijański. To oni zadbali o to, by uczestnicy tego wydarzenia mogli dobrze i bezpiecznie spędzić czas na terenie Miechowa, który wówczas gościł 1600 włoskich i 400 polskich pielgrzymów. Jako wolontariusze dobrowolnie i świadomie włączyli się w przygotowanie wizyty tak dużej liczby gości z kraju i zagranicy.  Swoimi działaniami przekonali lokalną społeczność, ze wolontariat przybiera różne formy. Podczas ŚDM do ich obowiązków należały m.in.: pomoc w dotarciu do rodzin i miejsc noclegowych, wydawanie posiłków i pakietów pielgrzyma, współorganizacja koncertu wieńczącego to dzieło, jak również nieustanna dokumentacja zdjęciowa i filmowa każdego dnia pobytu gości na terenie Miechowa. Ich działalność nie skończyła się po Światowych Dniach Młodzieży. Nadal aktywnie działają na rzecz lokalnego środowiska.

Noworoczną galę uświetnili miechowscy artyści: Monika Kozieł, Ewelina Osmenda (śpiew), Oskar Kozłowski (gitara) i Jacek Mordawski (pianino). Zwieńczeniem spotkania były życzenia noworoczne.

– 2016 był dobrym rokiem dla Miechowa – podsumował burmistrz Marczewski. W minionych 12. miesiącach na inwestycje przeznaczono ponad 12 mln zł, z czego niespełna 9 mln to pozyskane fundusze zewnętrzne. Ten czas wypełniony był również wieloma wydarzeniami kulturalnymi, co odbiło się szerokim echem.

Poseł Lidia Gądek życzyła wszystkim zdrowia i spokoju, by na płaszczyźnie lokalnej nikt nie brał przykładu z tego, co dzieje się na najwyższych szczeblach władzy. Jak mówiła, szczególnie jest jej bliska pierwsza nagroda, bowiem przez lata tańczyła w „Wolbromiakach” i czynią to do dziś jej dzieci.

Gratulując burmistrzowi ubiegłorocznych sukcesów, wicemarszałek Wojciech Kozak wspomniał, iż od 10 lat obserwuje rozkwit ziemi miechowskiej. Już nie zauważa różnic pomiędzy północną częścią i resztą Małopolski.

O współpracy pomiędzy samorządami mówił starosta Marian Gamrat. Pomimo różnic programowych i poglądowych, siadają razem do rozmów, by działać dla dobra społeczności.

Krzysztof Capiga