Policjanci będą dbać o bezpieczeństwo w czasie ferii

0
615

Jak co roku w okresie ferii zimowych priorytetem dla policjantów będzie zapewnienie bezpieczeństwa osobom korzystającym z zimowego wypoczynku, zwłaszcza dzieciom i młodzieży. I chociaż w Małopolsce ferie rozpoczną się nieco później (30 stycznia), to z uwagi na atrakcyjność regionu policjanci już przygotowują się do działań, które ruszą podczas najbliższego weekend.

Jednym z ważniejszych obszarów tych działań będzie bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Nadzorem zostaną objęte główne drogi tranzytowe (w naszym powiecie K7 i W783) ale także drogi dojazdowe do stoku narciarskiego w Sławicach. Szczególną uwagę policjanci będą zwracać na prawidłowości przewozu dzieci i młodzieży. Pamiętajmy także o możliwości skontrolowania autokarów i busów, którymi będą przewożone dzieci w ramach zorganizowanych form wypoczynku. Kontrole będą dokonywane jeszcze przed wyjazdem autokarów w trasę, każdorazowo sprawdzany będzie stan trzeźwości kierującego, dokumenty uprawniające do wykonywania przewozu osób, stan techniczny pojazdów i jego obowiązkowe wyposażenie. Potrzebę przeprowadzenia takiej kontroli można zgłosić telefonicznie (tel. 41 382 22 00), pisemnie bądź osobiście w Komendzie Powiatowej Policji w Miechowie, ul. B. Prusa 3. Ze względów organizacyjnych prośby o kontrole należy kierować w miarę możliwości z kilkudniowym wyprzedzeniem, przekazując dokładną informację o miejscu i czasie odjazdu autobusu.

Policjanci będą także zwracać uwagę na zachowanie dzieci pozostających w miejscu zamieszkania i lokalnie występujące zagrożenia. Pamiętajmy jednak, że zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom to przede wszystkim obowiązek rodziców a reagować na zagrożenia powinien każdy, kto takie dostrzeże. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić, zwłaszcza po ostatnich znacznych spadkach temperatury, na pokryte lodem zbiorniki wodne. Wchodzenie na nie zawsze wiąże się z ryzykiem i może zakończyć się tragicznie. Jako rodzice powinniśmy interesować się tym, gdzie i w jakim towarzystwie nasze dziecko się znajduje oraz co robi. Nie możemy zapominać o zagrożeniach jakie niesie korzystanie z Internetu. Wolne od obowiązków szkolnych dzieci mogą spędzać przed komputerem więcej czasu niż zazwyczaj. Dlatego też powinniśmy porozmawiać z dziećmi o tych zagrożeniach. Chociaż policjanci we współpracy ze szkołami realizują działania profilaktyczne w tym zakresie, rola rodzica jest niezastąpiona. Troska o bezpieczeństwo dzieci to nasza wspólna sprawa i powinniśmy zrobić wszystko by nasze pociechy całe i zdrowe wróciły po feriach do szkoły.

asp. szt. Marcin Jamroży