Noc z soboty na niedzielę (z 7 na 8 stycznia 2017 r.) była tragiczna w skutkach dla państwa Glaba mieszkających w Przybysławicach pod nr 10 (gmina Kozłów). W domu dzielonym z zabudowaniami gospodarczymi wybuchł pożar. Ze wstępnych ustaleń strażaków, od instalacji elektrycznej na poddaszu zapaliła się składowana tam słoma. Mimo szybkiej reakcji Państwowej Straży Pożarnej i okolicznych ochotniczych jednostek, cały dach wraz z więźbą uległy niemal całkowitemu spaleniu.

Na miejscu oprócz wspomnianych strażaków znalazł się również wójt gminy Jan Zbigniew Basa, który na miarę swych możliwości udzielił pogorzelcom pomocy. Jak nam mówił w niedzielę w godzinach popołudniowych, udało się sprowadzić deski, plandeki i folię do zabezpieczenia dachu. Już w poniedziałek 9 stycznia służby wójta maja przywrócić do domu niezbędne media – prąd elektryczny i wodę. Zostanie również uporządkowany teren wokół budynku, który ucierpiał w wyniku pożaru. Ponadto pogorzelców odwiedzą pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy w ramach przysługującym im kompetencji oraz możliwości prawnych udzielą dalszego wsparcia.

Według relacji pogorzelców, o tym co się stało zaalarmował wszystkich młodszy syn, który w późnych godzinach powrócił do domu z pracy. Reszta domowników już spała. Usłyszał kwiczące niemiłosiernie świnie. Z myślą sprawdzenia co się dzieje, zastał na miejscu pożar.

Poza dużymi stratami w dobytku i w trzodzie chlewnej, nikomu z domowników nic się nie stało. Część mieszkalna została zalana w wyniku akcji przeciwpożarowej. Załamani pogorzelcy wspominali, że to nie pierwsza tragedia, która dotknęła ich gospodarstwo. Siedem lat temu nawiedziła ich trąba powietrzna.

Poszkodowani w rozmowie wyrażali wdzięczność za pomoc dla wójta, strażaków i sąsiadów, którzy zewsząd ruszyli im z pomocą (mimo przejmującego mrozu). Niestety ze względu na trudną sytuację materialną, zabudowania państwa Glaba nie były ubezpieczone. Zatem w ich imieniu na łamach portalu MIECHOWSKI.PL poszkodowani proszą ludzi dobrej woli o wsparcie. Póki co będzie można go udzielić już od poniedziałku 9 stycznia za pośrednictwem Urzędu Gminy Kozłów – tel. 41/ 384 10 48.