Naukobusy z Kozłowa wyruszają w Polskę - miechowski.pl - fot. K. Capiga
Naukobusy z Kozłowa wyruszają w Polskę - miechowski.pl - fot. K. Capiga

W poniedziałek 19 grudnia 2016 roku w Gminnym Zespole Szkół w Kozłowie, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego z Centrum Nauki Kopernik zainaugurowali pilotażowy program „Naukobus”. Jest to nic innego jak mobilne laboratorium, dzięki któremu dzieci, nie tylko z dużych aglomeracji, ale i małych miasteczek i wsi, będą mogły na żywo „dotknąć” nauki. Nie wszyscy mieszkają blisko muzeów, centrów techniki i nauki, czy uniwersytetów. Wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin podkreślał w Kozłowie, iż każdy powinien mieć równy dostęp do edukacji. „Naukobus” to więc pewnego rodzaju wrota do świata nauki. Wraz z nim przyjeżdżają specjalne eksponaty, które pomogą młodym ludziom odkryć tajemnice wielu zjawisk. Nie tylko zawiłości ich obsługi, ale przede wszystkim skąd się bierze dane zjawisko, wyjaśniają animatorzy z Centrum Nauki Kopernik.

„Naukobusy” są jednym z filarów tzw. „Strategii Gowina” przedstawionych w Kozłowie przez samego autora podczas konferencji w Gminnej Bibliotece Publicznej. Od stycznia 2017 r. w całej Polsce rozpocznie się cykl spotkań z młodzieżą szkół podstawowych i gimnazjów, które będą wprowadzać ich w najnowsze osiągnięcia i zdobycze naukowe. – Chodzi nam o to, żeby już od najmłodszego wieku, uczyć młodych Polaków zainteresowania nauką, ciekawości, stawiania pytań. „Naukobus” to jest takie mobilne laboratorium, wyposażone w cały szereg aparatury przeznaczonej do przeprowadzania eksperymentów naukowych. Ogromnie się cieszę, że to przedsięwzięcie realizujemy wspólnie z Centrum Nauki Kopernik, które jest wybitnym osiągnięciem popularyzatorskim nie tylko na skalę Polski. Tej instytucji mogą nam zazdrościć wszyscy na świecie – mówił minister Gowin.

Dziękując wicepremierowi za zaproszenie do partnerstwa w programie, dyr. Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer wspomniał, że działanie to opiera się na wieloletnich doświadczeniach reprezentowanej przez niego instytucji. Wykorzystują one naturalną chęć pasji i pragnienie poznawania, poprzez osobiste zaangażowanie i doświadczenie, świata, zarówno wśród dzieci, ludzi młodych oraz dorosłych. Dyrektor CNK podkreślał rolę samodzielnego przeprowadzania doświadczeń naukowych. Jest to inny proces uczenia od tego, z którym mamy zazwyczaj do czynienia w szkołach. – Wiedza nie jest podawana jako zbiór prawd i reguł, ale jest to pewien proces odkrywania świata poprzez stawianie hipotezy, a następnie jej weryfikowanie poprzez doświadczenia – wyjaśniał. Ma to bardziej uniwersalny wymiar i charakter, dlatego że jest to metoda uczenia się i poznawania świata przyczyniająca się do myślenia krytycznego, dzięki temu może być bardzo przydatna w życiu, bez względu kim będziemy.

– Kozłów wybraliśmy dlatego, że jest to gmina po trudnych przejściach, ale gmina, w której wspólnota zorganizowała się i wybrała spośród siebie znakomitego społecznika na wójta. Od tej pory gmina zaczęła się bardzo dobrze rozwijać – zaznaczył wicepremier Jarosław Gowin.

Dumy i radości z tego, iż program zainaugurowano właśnie Kozłowie, nie krył gospodarz tego samorządu – wójt Jan Zbigniew Basa. – Gmina Kozłów zasługuje na to, by iść do przodu. Dlatego też wspomniał choćby o wybudowaniu chyba najładniejszej w powiecie miechowskim nowej biblioteki. W przyszłym roku rozpocznie się budowa sali gimnastycznej. Ma też powstać Uniwersytet III Wieku. – Dbamy o wszystkich, od tych najmłodszych, średnich, po starszych, tak by nie zawieść danych społeczeństwu obietnic – zaznaczył wójt.

Podczas konferencji, w której obecni byli włodarze wszystkich samorządów powiatu miechowskiego, jeden z nich – wójt Charsznicy Jan Żebrak – chwaląc celowość „Naukobusów”, zwrócił uwagę na potrzebę powstania w szkołach podstawowych pracowni do nauczania przedmiotów ścisłych. „Naukobusy” być może nie będą mogły dotrzeć wszędzie lub też raz na kilka lat do danej placówki, a młodzi ludzie muszą poznawać naukę nie tylko w formie abstrakcyjnej, ale też doświadczyć jej osobiście. Zatem zaproponował, by rząd wsparł samorządy w wyposażaniu szkół w takie pracownie.

– Pan wójt zwrócił uwagę na niezwykle ważną rzecz, czyli potrzebę unowocześniania polskich szkół i procesów kształcenia – odparł wicepremier Gowin. Co prawda, odpowiada on za Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale częściowym odzewem na potrzeby zgłoszone przez gospodarza Kapuścianej Stolicy Polski, jest zdaniem ministra program „Sowa” (Stref Odkrywania Wiedzy Aktywnej). W planach jest powstanie w kraju dziesiątek, a może w przyszłości nawet setek, takich mini Centrów Kopernik. Będą to specjalne ośrodki dedykowane do nauki takich przedmiotów jak m.in. biologia, informatyka, astronomia, informatyka. Z takich ośrodków mieliby korzystać wszyscy zainteresowani, ale przede wszystkim uczniowie korzystający w z zajęć przyrodniczych.

Po konferencji wszyscy udali się odwiedzić wystawę prezentowaną przez „Naukobus” i animatorów z CNK. Nie tylko uczniowie miejscowej szkoły, ale i wicepremier oraz wójtowie z Miechowszczyzny chętnie korzystali z eksponatów, zgłębiając przy tym tajemnice nauki.

Dzień pełen wrażeń zwieńczyła część artystyczna przygotowana przez chór prowadzony przez Katarzynę Kornaś, która wprowadziła wszystkich w nastrój bożonarodzeniowy.

Krzysztof Capiga