We wtorek 13 grudnia 2016 r. z mieszkańcami gminy, głównie z Książa Wielkiego i Rzędowic, w miejscowym Gimnazjum spotkał się wójt Marek Szopa, by przedstawić ambitne plany w ramach konsultacji społecznych do Gminnego Programu Rewitalizacji 2016-2024.

Co się kryje pod pojęciem „rewitalizacja”? Jak wyjaśniał gospodarz samorządu, jest to przebudowa, odnowa lub też zmiana sposoby zagospodarowania szeroko pojętej infrastruktury (budynków, dróg, placów…). GPR-y tworzone są po to, by na ich podstawie gminy i miasta mogły sięgać za pośrednictwem Zarządu Województwa po fundusze unijne na wyżej wymienione cele. Według zapowiedzi, nabór na te środki ma być ogłoszony w III bądź IV kwartale 2017 roku. Zatem realizacja zadań w ramach rewitalizacji miałaby nastąpić w latach 2018, 2019.

Zawiłości prawne, terminologię, możliwości pozyskania dotacji oraz cele i kierunki działań GPR-u przedstawiła Małgorzata Gerwel z firmy BDO przygotowującej ten dokument. Warto podkreślić, iż maksymalny poziom dofinansowania unijnego na rewitalizację wynosi 75%.

Najważniejsze kwestie, tj. plany inwestycyjne związane z rewitalizacją, przedstawił już wójt Marek Szopa. Ogólnie rzecz biorąc, rewitalizacja miałaby być przeprowadzona w czterech miejscowościach: Antolce, Rzędowicach, Książu Małym i Książu Wielkim. To w tych sołectwach są największe potrzeby, głównie w dziedzinie gruntownej modernizacji szkół. W stolicy samorządu rewitalizacja zakłada m.in. termomodernizację i gruntowny remont szkoły podstawowej – od nowego dachu po fundamentu. Ponadto zasadniczej przebudowie ma ulec budynek starego przedszkola, w którym znalazłaby się ewentualnie biblioteka. Termomodernizacji i rozbudowy m.in. o salę konferencyjno – szkoleniową podlegałby Urząd Gminy, zaś już samej termomodernizacji wybrane budynki komunalne. Oprócz tego w planie są modernizacja ulic – Stawowej, Długosza i Podzamcze. Z Rynku koło kościoła miałby zniknąć parking samochodowy (pozostałyby miejsca dla taksówek). To miejsce stanowiłoby wizytówkę centrum – ławeczki, zieleńce, być może fontanna. Za to auta parkowałyby na rozbudowanym parkingu przy Krakowskim Banku Spółdzielczym oraz na odnowionym Małym Rynku.

W Antolce do modernizacji w GPR wpisane są: dom nauczyciela, szkoła i przedszkole. Podobnie w Książu Małym przewiduje się poważne remonty budynku szkoły i domu nauczyciela. Wójt ma ciekawą koncepcję dotyczącą budynku po byłej szkole w Rzędowicach. Po przebudowie obiektu, do jego części przeniosłyby się Warsztaty Terapii Zajęciowej, a w pozostałej znalazłaby się nowoutworzona placówka – Dom Seniora (pobytu dziennego). Jak zauważył Marek Szopa, w dobie starzenia się społeczeństwa i odchodzenia młodych ludzi do wielkich aglomeracji, funkcjonowanie tego typu instytucji ma swoje uzasadnienie.

Krzysztof Capiga