Patriotyczne Święto „Ekonomika”

0
1402
Szkolny zespół
Szkolny zespół "Miechowianie" uświetnił Święto "Ekonomika" - fot. K. Capiga

W duchu patriotycznym w piątek 18 listopada 2016 roku swoje święto obchodził Zespół Szkół Nr 1 w Miechowie. Uroczystość rozpoczęła Msza św. odprawiona w Bazylice Grobu Bożego przez księży – proboszcza dziekana Mirosława Kaczmarczyka i szkolnego katechetę – Marka Wieczorka. Liturgię śpiewem i grą uświetniła młodzież Zespołu Szkół pod przewodnictwem katechety Sławomira Wody. Za wstawiennictwem błogosławionej Karoliny Kózkówny, patronki ludzi młodych, zgromadzeni na Eucharystii modlili się za pedagogów i uczniów popularnego „Ekonomika”, a w szczególności pierwszoklasistów, którzy tego dnia składając ślubowanie na sztandar szkoły stali się później pełnoprawnymi uczniami. Z racji Święta Odzyskania Niepodległości, modlitwą objęci zostali wszyscy ci, którzy walczyli i przelali swą krew w obronie Ojczyzny.

W homilii ks. dziekan stwierdził, iż patriotyzm prezentowany przez społeczność szkolną jest budujący: – Wasza szkoła z wieloletnimi tradycjami na tych wartościach wykształciła już wiele pokoleń wspaniałych ludzi, fachowców różnego typu, a przede wszystkim matek i ojców rodzin. Cały czas to czyni dla przyszłych pokoleń.
Kapłan mówił także o tym, jak ważni są nauczyciele w dorastaniu młodych ludzi. To oni, zaraz po rodzicach, zostali powołani, by swym wychowankom pomóc stać się prawdziwymi, wartościowymi ludźmi. – Nic nie zastąpi dobrej szkoły i mądrego nauczyciela – podkreślał.

Po Mszy św. uczestnicy święta „Ekonomika” prowadzeni przez poczet sztandarowy i uczniów w strojach miechowskich, przeszli do sali gimnastycznej, gdzie odbyły się dalsze obchody. Gości powitała dyr. Marzena Samborska. Wśród nich znaleźli się m.in.: ks. proboszcz Mirosław Kaczmarczyk, uczniowie i dyr. Heike Stiepelmann z partnerskiej szkoły Friedrich – List- Berufskolleg w Hamm (Niemcy), kombatanci na czele z mjr Józefem Jarno, samorządowcy – radni wojewódzcy – Adam Domagała i Mirosław Dróżdż, wicestarosta Jerzy Pułka wraz z wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Ewą Wojciechowicz i radnymi powiatowymi, wiceburmistrz Andrzej Banaśkiewicz z przewodniczącym Rady Miejskiej Zenonem Czekajem. Przybyli także dyrektorzy szkół i różnych instytucji z powiatu miechowskiego Gorące powitanie zgotowano byłemu dyrektorowi ZS Nr 1 – Józefowi Tochowiczowi oraz emerytowanym nauczycielom i pracownikom placówki.

Witając młodzież, a zwłaszcza uczniów klas pierwszych, dyr. Samborska wyraziła radość z bardzo udanego tegorocznego naboru. Do klas pierwszych ZS Nr 1 wstąpiło bowiem 207 osób. Wspomniała, że „Ekonomik” to szkoła z tradycjami, swymi początkami sięgająca lat 40-tych ubiegłego wieku. Wykształcając przez te  lata wielu znanych i cenionych absolwentów, placówka przywiązuje dużą wagę do wychowania. Jest instytucją otwartą, twórczą, dostrzegającą potrzeby stałego udoskonalania. Kultywując tradycje jest w szkole miejsce na naukę, wysokie wymagania, tolerancję i wzajemną życzliwość, tak aby obok nauki i pracy rozwijały się zainteresowania młodych ludzi, a teraźniejszość łączyła się z przeszłością. Zachęcając pierwszoklasistów do postępowania według złożonej roty ślubowania na sztandar szkoły, Marzena Samborska apelowała również do młodzieży o życie w myśl słów kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze dla niej żyć”.

Powyższy cytat był także mottem patriotycznej części artystycznej. Znakomitym otwarciem i zakończeniem popisów artystycznych młodzieży były występy Szkolnego Zespołu „Miechowianie”. Całość wywarła wrażenie na wszystkich, również na gości, czego wyrazem były słowa uznania wicestarosty Jerzego Pułki oraz dyr. partnerskiej szkoły z Hamm, która wraz z „Ekonomikiem” realizuje projekt „Powstania i ruchy demokratyczne w Polsce i Niemczech po II Wojnie Światowej”.

Tego dnia rozstrzygnięto II edycję konkursu wiedzy „Ekonomik dawniej i dziś”. Nagrody laureatom wręczyli dyrektorzy – Marzena Samborska, Józef Tochowicz i wicestarosta Jerzy Pułka. I miejsce zajęła Patrycja Kotnis, II – Roksana Michalska, III – Katarzyna Fedorczyk.

Na zakończenie uroczystości swymi refleksjami na temat „Ekonomika” i wspomnieniami z bycia przez 31 lat częścią jego historii, podzielił się z zebranymi dyr. Józef Tochowicz.  Złożył pierwszoklasistom życzenia pomyślności i sukcesów. Podkreślał, iż na co dzień śledzi rozwój szkoły, która cieszyła się i cieszy dobrą opinią w środowisku.

Z okazji święta życzenia na ręce dyrekcji złożyli przedstawiciele Rady Rodziców oraz dyr. miechowskiej Poczty Jadwiga Zięba (absolwentka „Ekonomika sprzed 40 lat), która wręczyła na tę okoliczność unikatowe pocztowe wydawnictwa z tego roku, który jest wyjątkowy, bowiem odbywały się w nim historyczne wydarzenia takie jak Światowe Dni Młodzieży oraz obchodzone są wielkie rocznice , choćby 1050-lecie Chrztu Polski

Krzysztof Capiga