Okres zimowy i występujące spadki temperatury to czas, kiedy istnieje duże ryzyko tragicznych zdarzeń związanych z wychłodzeniem organizmu. Grupą szczególnie zagrożoną są przede wszystkim bezdomni, ale nie tylko. To także samotnie mieszkające osoby starsze i nieporadne oraz osoby nie są w stanie dotrzeć do domu o własnych siłach, najczęściej z powodu upojenia alkoholowego.

Podobnie jak w latach ubiegłych, Komenda Powiatowa Policji w Miechowie prowadzi działania prewencyjne, które rozpoczęły się w październiku i potrwają do wiosny. Pamiętajmy jednak, że najprostszą i niezmiernie ważną formą pomocy, jaką może udzielić każdy, jest powiadomienie odpowiednich instytucji: Policji, Straży Miejskiej czy Pomocy Społecznej. Każdy sygnał o zagrożeniu jest sprawdzany przez funkcjonariuszy i w tym sezonie policjanci interweniowali już kilka razy wobec osób narażonych na wychłodzenie. Jak dotąd interwencje dotyczyły osób będących pod wpływem alkoholu – pamiętajmy, że te ulegają wychłodzeniu szybciej.

W sezonie ubiegłym w powiecie miechowskim nie odnotowano zgonów w wyniku wychłodzenia, nie mniej jednak policjanci interweniowali wobec osób zagrożonych wychłodzeniem ponad 40 razy i zdecydowana większość dotyczyła właśnie osób nietrzeźwych. W większości zostały one przekazane pod opiekę najbliższych, choć w 10 przypadkach konieczna była pomoc służby zdrowia, 3 mężczyzn umieszczono w miechowskim schronisku a 4 doprowadzono na komendę w celu wytrzeźwienia.

Jeżeli w naszym sąsiedztwie zamieszkują samotnie osoby starsze lub nieporadne, zainteresujmy się jak sobie radzą w zimowych warunkach, czy mają opał i pożywienie. Jeżeli zauważymy, że takie osoby przestały wychodzić z domu i brak jest oznak ich aktywności, także powinniśmy sprawdzić czy z nimi wszystko w porządku a w przypadku wątpliwości wezwać pomoc.

Należy tutaj zwrócić uwagę także na zagrożenia związane z ogrzewaniem i dogrzewaniem pomieszczeń. Przegląd instalacji kominowych, sprawne urządzenia grzewcze i przede wszystkim ostrożność i rozsądek podczas ich użytkowania to podstawa, która powinna nas obowiązywać.

Podczas ubiegłego sezonu na terenie powiatu miechowskiego dwie osoby poniosły śmierć w pożarach domów. Na początku stycznia br. na terenie gminy Kozłów zginęła 93-letnia samotnie mieszkająca kobieta. W wyniku awarii poduszki elektrycznej, którą staruszka ogrzewała sobie nogi, zapaliło się łóżko a kobieta zmarła w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Kilka tygodni wcześniej w gminie Gołcza w pożarze domu zginęła 82-letnia, także samotnie mieszkająca kobieta.

Odwiedzając samotnie mieszkające osoby zwróćmy także uwagę na to, jak radzą sobie z ogrzewaniem pomieszczeń, jaki jest stan urządzeń grzewczych oraz czy zrobiony był przegląd instalacji kominowych. Te podstawowe czynności mogą zdecydowanie zmniejszyć zagrożenie.

asp. szt. Marcin Jamroży