Przed nami długi weekend – zachowajmy ostrożność na drodze

0
727

Nadchodzący okres Wszystkich Świętych  to czas, kiedy odwiedzamy groby bliskich, czas spokoju i zadumy. To jednak także czas, kiedy na drogach odnotowuje się największe natężenie ruchu i biorąc pod uwagę doświadczenia lat ubiegłych, musimy się liczyć z występującymi utrudnieniami.

Podczas zbliżającego się, dla wielu z nas długiego weekendu, policjanci przeprowadzą działania wzmożone, podczas których będą dbać o bezpieczeństwo na drodze, a w razie potrzeby podejmą ręczną regulację ruchem. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu, zarówno tych zmotoryzowanych jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności zwłaszcza w rejonie cmentarzy. Chociaż w powiecie miechowskim nie planuje się zmiany organizacji ruchu na drogach dojazdowych do cmentarzy, częstym błędem jest próba dojechania jak najbliżej cmentarza, gdzie zazwyczaj brak jest wolnych miejsc postojowych, a utrudnienia ruchu powodują, że tracimy więcej czasu niż idąc pieszo, a ponadto mogą być źródłem nerwowego zachowania zniecierpliwionych kierowców. Ostrożność, rozwaga i wzajemna wyrozumiałość kierujących i pieszych to chyba cechy najbardziej pożądane na zatłoczonych drogach. Należy jeszcze zwrócić uwagę na trzeźwość. Choć wydaje się to takie oczywiste, te jednak statystyki pokazują, że wielu kierowców siada za kierownicę pod wpływem alkoholu. Widząc takie osoby powinniśmy zrobić wszystko by nie dopuścić ich do kierowania i powiadomić Policję.

Planując natomiast dalszy wyjazd powinniśmy przeznaczyć na podróż więcej czasu aby wystarczyło na przerwy w podróży i aby nie dopuścić do wystąpienia dodatkowego czynnika ryzyka jakim jest pośpiech. 15 minut przerwy na odpoczynek kierowcy co dwie – trzy godziny jazdy to takie minimum zalecane przez specjalistów i nie powinniśmy tego lekceważyć.

Nie zapominajmy również o tym, że tłok i duże skupiska ludzi mogą być miejscem działania złodziei. Pamiętajmy więc aby w samochodach nie pozostawić rzeczy mogących zainteresować złodzieja a przedmioty wartościowe, które mamy przy sobie nosić w wewnętrznych kieszeniach.

Szerokiej drogi !!!
asp. szt. Marcin Jamroży