Tablice pamiątkowe na cmentarzu żydowskim w Miechowie

0
1582

19 października 2016 r. na cmentarzu żydowskim w Miechowie miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablic pamiątkowych, zorganizowana przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i Urząd Gminy i Miasta w Miechowie. Tablice w języku polskim i angielskim przedstawiają najważniejsze fakty z historii miechowskiej gminy żydowskiej i oddają hołd ofiarom Holokaustu.

W uroczystości udział wzięli mieszkańcy i przedstawiciele władz Miechowa, burmistrz Dariusz Marczewski, radni Rady Miejskiej oraz Ks. proboszcz Mirosław Kaczmarczyk. Stronę żydowską reprezentowała delegacja Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego z dyrektor generalną Moniką Krawczyk.

Gościem specjalnym był fundator tablic, Aaron Sultanik, potomek pochodzącego z Miechowa Kalmana Sultanika, byłego wiceprezesa Światowego Kongresu Żydów. Aaron Sultanik jest wykładowcą literatury angielskiej oraz historii filmu i video. Nauczał na kilku uniwersytetach w USA, w tym Touro College, Montana State University i Yeshiva University, opublikował cztery książki, ostatnio „Kinemulakrum: tajemna historia filmu/video 1960-2010” (University Press of America, 2012).

Żydzi mieszkali w Miechowie od 1862 roku. W 1921 r. w mieście zamieszkiwało 2707 Żydów, co stanowiło 40,6% populacji. Cmentarz żydowski w Miechowie został założony w 1882 roku. Z czasem na jego terenie wzniesiono dom przedpogrzebowy, w którym dokonywano rytualnej ablucji zwłok – w języku hebrajskim zwanej tahara – i który służył jako mieszkanie dozorcy cmentarza.

Podczas II wojny światowej na polecenie Niemców wyrwano płyty nagrobne i wykorzystano je do utwardzania dróg. Dziś na terenie cmentarza zachował się jedynie fragment jednego z nagrobków.

W styczniu 2016 r. Fundacja we współpracy z ESJF Gemeinnützige Gesellschaft zur Erhaltung und zum Schutz jüdischer Friedhöfe in Europa (Europejską Inicjatywą Porządkowania Cmentarzy Żydowskich) wybudowała ogrodzenie. Koszty prac sfinansował rząd Republiki Federalnej Niemiec.

/Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego/