Przeżyli ze sobą 50 lat…

18 par małżeńskich z gminy Książ Wielkich uhonorowanych prezydenckimi medalami "Za długoletnie pożycie małżeńskie"

0
4350
Złote Gody w Książu Wielkim - miechowski.pl - fot. K. Capiga
Złote Gody w Książu Wielkim - miechowski.pl - fot. K. Capiga

50 lat, czyli – 600 miesięcy, 18 626 dni, 438 288 godzin i 26 297 280 minut… Tyle ze sobą spędziły pary małżeńskie z gminy Książ Wielki, które w piątek 21 października 2016 roku obchodziły jubileusz Złotych Godów. Za ich dorobek życiowy, wkład w życie i rozwój gminy oraz wychowanie pokoleń,  tego dnia dziękowali przedstawiciele władz gminy, na czele z wójtem Markiem Szopą, zastępcą wójta Grzegorzem Janusem i przewodniczącym Rady Henrykiem Humą. Towarzyszyła im skarbnik Teresa Kmera oraz pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego (organizatorzy uroczystości) – kierownik Adrian Oczkowicz i zastępca kier. Anna Gniewek.

W remizie OSP dostojnych jubilatów swoimi wypiekami godnie ugościły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Książa Wielkiego. One również zaprezentowały część artystyczną, która niezwykle umiliła to spotkanie. Zaś panie z KGW Konaszówka przygotowały upominki w postaci pierników.

– Złote Gody to piękny kawał czasu – podkreślał wójt Marek Szopa witając bohaterów uroczystości. Przyznał, iż w sierpniu obchodził 35-lecie swojego związku zastanawiając się – kiedy to zleciało. Wspomniał, że wspólne życie małżeńskie daje wzajemnie wiary, otuchy i siły na kolejne dni i lata. Co prawda, bywają dni gorsze. Jak zauważył gospodarz gminy, małżeństwo jest jak róże wyryte na medalach przyznanych jubilatom przez prezydenta. Jest to bardzo piękny kwiat, ale i może niebezpieczny, ponieważ ma kolce. W małżeństwie również bywają „kolce” i można się nimi ukłuć przy nieumiejętnym obchodzeniu się z drugą połową.

Po wręczeniu prezydenckich medali „Za długoletnie pożycie małżeńskie” i okolicznościowych upominków, przyszedł czas na występ pań z KGW Książ Wielki, którym na akordeonie akompaniował Wiesław Kopeć z Boczkowic. Były wiersze, piosenki i życzenia. Atmosfera była rodzinna, przyjazna, pełna radości i świętowania, jak przystało na prawdziwe Złote Wesele. Jubilaci dziękowali za życzenia, upominki i oprawę artystyczną spotkania.

50 lat pożycia małżeńskiego obchodziły następujące pary małżeńskie:

Anna i Edward Baranek z Książa Wielkiego
Barbara i Józef Stawiarscy z Antolki
Cecylia i Czesław Zyguła z Wielkiej Wsi
Danuta i Franciszek Górscy z Książa Wielkiego
Elżbieta i Zdzisław Strączek z Książa Wielkiego
Genowefa i Józef Klimek z Łazów
Halina i Włodzimierz Majewscy z Częstoszowic
Helena i Ferdynand Ocieczek z Książa Wielkiego
Helena i Józef Gajda z Moczydła
Janina i Kazimierz Ciś z Zaryszyna
Kazimiera i Piotr Majcher z Moczydła
Krystyna i Jerzy Góra z Książa Wielkiego
Krystyna i Kazimierz Tkaczewscy z Mianocic
Krystyna i Stanisław Chlebek z Głogowian-Wrzosów
Krystyna i Zdzisław Kopeć z Książa Wielkiego
Lucjanna i Czesław Kwaśniewscy z Cisia
Regina i Waldemar Sudańscy z Książa Małego
Zuzanna i Kazimierz Krawiec z Cisia

Krzysztof Capiga