Słaboszowscy samorządowcy z wizytą w kozłowskiej bibliotece

0
3353
Samorządowcy ze Słaboszowa z wizytą w Bibliotece w Kozłowie - miechowski.pl fot. K. Capiga
Samorządowcy ze Słaboszowa z wizytą w Bibliotece w Kozłowie - miechowski.pl fot. K. Capiga

Po wtorkowej sesji 11 października 2016 roku, część przedstawicieli władz gminy Słaboszów – radni na czele z przewodniczącym Apoloniuszem Dulewskim oraz wójt Marta Vozsnak, sekretarz Urzędu Gminy Paweł Osikowski i skarbnik Iwona Reisner, udała się do Kozłowa, by zwiedzić tamtejszą nowoczesną Gminną Bibliotekę Publiczną.

Gości powitała dyr. Książnicy Bożena Tabor wraz z pracownikami. Samorządowców ze słaboszowskiej ziemi witał także wójt gminy Kozłów – Jan Zbigniew Basa. Dyrektor oprowadziła po obiekcie liczącym niebagatelne 570 m2 (prawie 30 różnego rodzaju pomieszczeń), w których mieszczą się nie tylko wypożyczalnie książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, ale też m.in. sale – kącik malucha, komputerowe, konferencyjna i relaksacyjna. Z dobrobytu tej ostatniej i doznań jakie oferuje fotel masujący, w którym można zrelaksowanym czytać lub słuchać na e-booku książki, słuchać muzyki, oglądać telewizję, czy serfować w internecie, korzystał doświadczalnie sekretarz Paweł Osikowski.

Dyrektor ze szczegółami i z pasją opowiadała o bibliotece i o długiej drodze, jaką przebyła by wreszcie znaleźć się w tak nowoczesnym obiekcie, na miarę XXI wieku. – Kto czyta książki, żyje podwójnie – skwitowała cytatem Umberto Eco.

Słaboszowscy goście byli pod wrażeniem, przestrzeni, piękna, nowoczesności i wyposażenia biblioteki w Kozłowie. Mówiąc o relacjach pomiędzy samorządami – słaboszowskim i kozłowskim, wójt Basa określił je jako przyjacielskie. Zaznaczył, że praca samorządowca polega na tym, by społeczeństwo widziało, iż nie jest to tylko praca, ale służba ludziom.

Wracając myślą do biblioteki, wójt wspomniał, iż po objęciu stanowiska w dobie ponad 50% zadłużenia gminy miał obawy co do tej inwestycji, która została oficjalnie otwarta 20 lutego 2016 roku. Zatem trzeba było robić wszystko, by na ten cel pozyskać jak największe dofinansowanie. I to się udało. Przypomnijmy, iż pozyskano fundusze z Instytutu Książki w ramach programu ministerialnego Program Wieloletni Kultura+ Priorytet „Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek”. Gminna Biblioteka Publiczna w Kozłowie otrzymała dofinansowanie w kwocie 1 723 336 zł. Całkowity koszt zadania wyniósł 2 297 781 zł. Na tę kwotę składa się  wkład własny – 574 445 zł, z czego 114 889 zł zabezpieczone były przez zleceniobiorcę w postaci pieniędzy a 459 556,00 zł w formie własności nieruchomości.

– Doceniam zawsze wszystkie te wysiłki ludzi, którzy mają pasję, którzy chcą coś zrobić, widzą potrzebę działania, nie zamykają się w sobie w zaściankach, a otwierają się na potrzeby innych – mówił przewodniczący Dulewski gratulując wójtowi, dyrektor, pracownikom i całemu społeczeństwu gminy Kozłów wspaniałej biblioteki.

Krzysztof Capiga