We wtorek 27 września 2016 roku w Domu Kultury w Miechowie odbyła się konferencja w ramach Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia oraz Centrum Wsparcia Osób Starszych. Adresatami tego wydarzenia, któremu patronowało Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta i Gminy, Szpital św. Anny i CWOS, byli seniorzy. Mogli oni nie tylko wysłuchać ciekawych wykładów specjalistów w dziedzinie zdrowia fizycznego oraz psychicznego, ale także wykonać bezpłatne badania profilaktyczne. Dla chętnych czekał „Osteobus”,w  którym badano gęstość kości. Można też było zbadać się pod względem: EKG, spirometrii, ciśnienia tętniczego, poziomu cukru we krwi, BMI. Udzielane były również porady żywieniowe. Dodatkowo każdy senior uczestniczący w konferencji zaopatrzony został w tzw. „Kopertę Życia”. Umieszcza się w niej najważniejsze dane dotyczące zdrowia posiadacza koperty, czyli np. listę schorzeń, przyjmowane leki itp. W momencie koniecznej interwencji pogotowia, sanitariusze znajdują kopertę przyczepioną za pomocą magnesu do lodówki i dzięki niej po zapoznaniu się z przypadłościami pacjenta, mogą udzielić szybkiej, fachowej pomocy.

Konferencję otworzył starosta Marian Gamrat. Przypomniał, iż Szpital św. Anny już po raz 10. organizuje konferencję profilaktyki zdrowotnej. Odbywały się one w Starostwie Powiatowym i skierowane były do różnych grup społecznych – dla dzieci, młodzieży. Przyszedł zatem czas, by porozmawiać o profilaktyce osób w III wieku.

Burmistrz Dariusz Marczewski zauważył, iż po jednej z poprzednich konferencji promującej niepalenie, starosta sam rzucił ten zgubny nałóg. Burmistrz informował, że w 20-tysięcznej gminie Miechów, osób po 60 roku życia jest ponad 5 tysięcy. Dlatego też jakiś czas temu przy wsparciu Rady Seniorów i władz wojewódzkich powołane zostało Centrum Wsparcia Osób Starszych. Powołanie tej instytucji jest też odpowiedzią na potrzeby osób w wieku 60+.

Dyrektor miechowskiego Szpitala św. Anny w Miechowie mówił o znaczeniu profilaktyki dla zdrowia człowieka. Powinna ona być prowadzona od wczesnych lat życia człowieka. Zarządzana przez niego lecznica stara się, by poprzez profilaktykę doprowadzić do zmniejszenia liczby pacjentów Szpitala.

Pierwszym ze specjalistów prowadzących wykład była lek. med. Maria Srebro. Rzeczowo i szczegółowo omówiła zagadnienia związane z profilaktyką onkologiczną. W swojej prelekcji „Zdążyć przed rakiem” uczulała zebranych, by nie bagatelizować, czasem mogłoby się wydawać nieznaczących, niepokojących zmian, czy też dolegliwości organizmu. Zdiagnozowany w fazie początkowej nowotwór, ma największe szanse na całkowite wyleczenie.

Prof. dr hab. nauk medycznych Barbara Zahorska-Markiewicz mówiła o jakże ważnym problemie współczesnego świata – otyłością. Radziła jak jej zapobiegać i radzić sobie z nadmiarem kilogramów. Zachęcała do racjonalnego żywienia i ruchu.

Nowości w leczeniu cukrzycy, która jest również jedną z wiodących chorób cywilizacyjnych, przedstawił prof. dr n. med. Zbigniew Szybiński. Z kolei o psychologicznych aspektach powrotu do zdrowia mówiła psycholog Jolanta Górak-Bożęcka. Ostatni wykład konferencji, przedstawiony przez fizjoterapeutki – Magdalenę Kossakowską i Elżbietę Krysa, dotyczył wpływu ćwiczeń na jakość życia osób starszych. Zwieńczeniem prozdrowotnego dnia były warsztaty grupowe.

Krzysztof Capiga