Festiwal bajek na finiszu

0
994

24 sierpnia 2016 r. w ramach Wakacyjnego Festiwalu Bajek odbył się spektakl „O! Wlazł kotek na płotek”, gdzie barwne postaci kaczki, kury, koguta, indyka odgrywają lalki typu muppet.

Dzieci zobaczyły wiejskie podwórko, na którym pojawia się „obcy” – kotek… Spektakl stanowi propozycję profilaktyki teatralnej dla najmłodszych. Porusza problem agresji wśród rówieśników, w przejrzysty sposób przedstawia rozmaite jej odcienie: agresję słowną, emocjonalną i fizyczną. Tłumaczy mechanizm „zamkniętego koła” i bezzasadną eskalację złości, gniewu, czy wręcz nienawiści. Poszczególne odcienie agresji są tematem kolejnych scen puentowanych piosenką.

Drugą część spotkania stanowiły warsztaty teatralno-scenograficzne „Jak zrobić mapeta?”. Dzieci nauczyły się jak w łatwy sposób wykonać lalkę pyskówkę (typu „muppet”). Z takich materiałów jak skarpeta, włóczka, wata, papier, guziki będą tworzyć śmieszne, gadające stworki. Przy okazji zdobyły garść informacji na temat teatru lalkowego i rodzajów lalek. Poznały też tajniki pracy profesjonalnego lalkarza, który pokaże jak przygotowuje się do spektaklu: przeprowadzi z nimi krótką rozgrzewkę i ćwiczenia dykcyjne. Uwieńczeniem warsztatów będą krótkie scenki odgrywane lalkami przez uczestników.Ostatnie spotkanie odbędzie się 31 sierpnia, w ramach którego zostanie wyświetlona bajka stworzona przez uczestników warsztatów animacji poklatkowej.