13. Dni Kozłowa za nami

0
2887
Dni Kozłowa 2016 - miechowski.pl - fot. K. Capiga
Dni Kozłowa 2016 - miechowski.pl - fot. K. Capiga

15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbyły się Dni Kozłowa 2016. Drugie podejście do organizacji imprezy obyło się na szczęście bez przykrych niespodzianek pogodowych. Na stadion przy nowej szkole przybyło dużo ludzi spragnionych odpoczynku, wrażeń, relaksu i zabawy.

Wokalnie Dni Kozłowa zainaugurowała Joanna Misiak, a oficjalnego otwarcia dokonał wójt Jan Zbigniew Basa, który powitał mieszkańców gminy oraz zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się m.in.: wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego – Jarosław Gowin, poseł Lidia Gądek, wicemarszałek Wojciech Kozak, radni wojewódzcy – Mirosław Dróżdż i Adam Domagała, samorządowcy – starosta Marian Gamrat i jego zastępca Jerzy Pułka, radne powiatowe – Alicja Werys i Teresa Tomczuk, skarbnik powiatu i przewodnicząca Rady Gminy Teresa Florek, burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski, komendanci – Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Grzegorz Kosiński i Komendy Powiatowej Policji Wojciech Domagała, dyr. KBS Kozłów Anna Jawor,

Gospodarz samorządu podziękował staroście, włodarzom ościennych gmin i strażakom za pomoc w usuwaniu skutków czerwcowej nawałnicy, która nie tylko przyczyniła się do odwołania Dni Kozłowa (26 czerwca 2016 r.), ale wyrządziła mieszkańcom kozłowskiej ziemi wiele szkód.

– To jest niezwykły dzień bardzo ważnych świąt – chrześcijańskiego i narodowego. Chcemy być dumni z Polski. Chcemy, by Polska była postrzegana wszędzie na świecie tak, jak na to zasługuje-  mówił wicepremier Jarosław Gowin. Dziękował włodarzom i mieszkańcom gmin za przyjęcie pielgrzymów, którzy z różnych stron świata zjechali na Światowe Dni Młodzieży. – To było wspaniałe wydarzenie, które powoduje, że mamy miliony przyjaciół na całym świecie. Docenili oni nie tylko gościnność Polaków, ale również to, że jesteśmy krajem bezpiecznym. Zawdzięczamy to przede wszystkim polskim żołnierzom i służbom mundurowym gotowym narażać swoje zdrowie i życie dla dobra Ojczyzny – podkreślał wiceszef Rady Ministrów życząc wszystkim dobrego świętowania w atmosferze radości i zabawy.

Wicemarszałek Wojciech Kozak patrząc na pobliską szkołę stwierdził: „Panie wójcie, zrobiliśmy kawał dobrej roboty”. Dziękował zatem za te i inne efekty dobrej współpracy. Nawiązując do pierwszej próby organizacji Dni Kozłowa, z osobliwym dla siebie humorem zauważył, że są kraje, które unikają cyfry „13” jako pechowej. Zatem z racji, że tegoroczne Dni Kozłowa są właśnie trzynaste, to można było pominąć tę cyfrę i zorganizować od razu 14 święto gminy. Wicemarszałek zaznaczył, że władze samorządowe na szczeblu wojewódzkim i powiatowym starają się nie zapominać o małych ojczyznach takich jak gmina Kozłów, najdalej wysuniętych na północ Małopolski. Życzył wszystkim wspaniałej zabawy, a rolnikom spokojnych oraz udanych żniw.

– Jest czas pracy, jest też czas zabawy. Dziś mamy właśnie czas zabawy. Są to żniwa nielekkie. Chcieliśmy zorganizować dziś to święto, żeby się z państwem spotkać. W dzisiejszym zabieganym i skomercjalizowanym świecie, zdominowanym przez internet oraz nowinki techniczne, człowiek jest czasem wyautowany. Zatem bardzo potrzebne są takie spotkania, żeby wspólnie siąść, porozmawiać, podać sobie dłoń – mówił wójt przekazując symboliczne klucze do bram gminy przedstawicielom młodzieży prowadzącym imprezę – Aleksandrze Gajos i Adamowi Świtale.

Dni Kozłowa 2016 wypełnione były muzyką, śpiewem i tańcem. Był też artystyczny akcent patriotyczny przygotowany przez 26. Drużynę Harcerską im. Stanisława Worcella działającej przy Szkole Podstawowej Nr 1. Zaprezentowały się młode talenty ziemi kozłowskiej i laureaci Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Muzyklandia”, którzy z rąk przewodniczącej Teresy Florek odebrali dyplomy i nagrody. Dla miłośników muzyki ludowej wystąpiła kapela „Sami Swoi”. Występy urozmaiciły pokazy grup tanecznych działających przy GOK, a także ukraiński zespół „Wiesjenka”. Po zaprezentowaniu się grupy „Lider” przyszedł czas na gwiazdę wieczoru – zespół „Exelent”. Dni Kozłowa zakończyła zabawa taneczna z „DJ Tomim” i „Van Rado”.

Krzysztof Capiga