I Ty możesz pracować na statku liniowym - Agata na końcu świata - miechowski.pl
I Ty możesz pracować na statku liniowym - Agata na końcu świata - miechowski.pl

Praca na pokładzie z pewnością nie należy do najłatwiejszych, ale wiem, że śmiałków nie brakuje. Ten post jest przeznaczony dla osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę na morzu. Na pokładach międzynarodowych liniowców można spotkać rodaków, ale nie za wielu. Może Ty już nie długo będziesz jednym z nich????

Żeby spełnić marzenia o dalekich podróżach, pieniądzach i niezapomnianych wrażeniach, trzeba przede wszystkim znać język angielski przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Stopień komunikatywny oznacza, że śmiało porozumiewasz się w tym języku, rozumiesz pytania i jesteś w stanie na nie odpowiedzieć, w większości przypadków pisownia nie jest sprawdzana.

Język angielski to podstawa i bez tego ani rusz. Jeśli znasz go w stopniu komunikatywnym, to możesz aplikować o pracę na stanowisku tzw. „Entry level”, czyli najniższego stopnia do sektora restauracyjnego, sprzątającego, baru, spa, siłowni itp. Jeśli natomiast szukasz pracy na recepcji, w biurze podróży, sprzedaży rejsów, czy jako sekretarka, czy to kapitana czy innego działu, menadżer jakiegokolwiek działu wymagać będzie biegłej znajomości języka angielskiego w mowie i piśmie, a także bardzo często dodatkowego innego języka (hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego). Nie bez znaczenia jest także wykształcenie kierunkowe i doświadczenie, a szczególnie doświadczenie w pracy na pokładzie statku pasażerskiego, ale nie konieczne.

Oprócz wymienionych wyżej wymagań, potrzebna będzie także zdolność do uzyskania wizy do USA oraz Australii. Będziesz musiał przejść także często skomplikowane testy medyczne kwalifikujące do pracy na morzu.

Jeśli już spełnisz podstawowe wymagania, to pora na rozpoczęcie poszukiwania pracy. Oczywiście bez CV, listu motywacyjnego się nie obejdzie. Bardzo często pracodawcy wymagają także referencji. Sposobów na aplikowanie o prace na morzu jest kilka. Na międzynarodowym rynku można znaleźć kilkanaście agencji, które wysyłają do pracy na morzach i oceanach i w przeciwieństwie do pracy na lądzie, agencje te nie pobierają opłaty od potencjalnego pracownika, ale są opłacane przez armatorów.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również aplikowanie bezpośrednio prze stronę internetową danego armatora np.

Viking Cruises,
Royal Caribbean,
Celebrity,
Disney Cruises,
Carnival Uk,
Norwegian Cruise Line

Ostrzegam! – praca na morzu nie należy do najłatwiejszych, ale może wciągnąć, więc radzę dobrze to przemyśleć …

Powodzenia 🙂

Agata