Preferencyjne kredyty lub pomoc finansowa za szkody po nawałnicach

0
916

Minął miesiąc od czerwcowego niedzielnego załamania pogody, który dla wielu mieszkańców powiatu miechowskiego (głownie gmin Kozłów, Charsznica, Gołcza) był opłakany w skutkach. Przypomnijmy, iż w skutek nawałnic ucierpiały domy, zabudowania gospodarcze oraz uprawy rolne.

Na co mogą liczyć mieszkańcy gminy Gołcza dotkniętych tym zdarzeniem? Mówił o tym wójt Lesław Blacha na środowej sesji Rady Gminy 27 lipca 2016 roku. Gminne komisje oceniające szkody zakończyły swoją pracę. Obecnie w terenie pracują komisje wojewódzkie weryfikujące zgłoszone szkody. Składają się z przedstawicieli: ODR, Izby Rolniczej i gminy.

Po spotkaniu z wicewojewodą wójt uzyskał informacje co do rekompensat dla poszkodowanych. Ci co ucierpieli w najmniejszym stopniu mogą jedynie liczyć na preferencyjne kredyty. Jednak ich oprocentowanie uzależnione jest od tego, czy dane gospodarstwo było ubezpieczone. Jeśli tak, to oprocentowanie wynosić będzie 1,5%, jeżeli nie to ponad 3%. Natomiast osoby, które mają 70% areału uszkodzonego w wyniku czerwcowej aury, to będą mogą liczyć na jakąś pomoc finansową. Będzie ona przeliczana według ilości hektarów, z tym że nie wiadomo jeszcze według jakiej stawki. Dla przykładu: by uzyskać wsparcie finansowe, to nie trzeba mieć strat w 70% plonów, ale z posiadanych przykładowych 10 ha, na minimum 7 ha (tj. 70%) musiały zaistnieć szkody, bez względu na to, na jakim one były poziomie. Jest sporo gospodarstw w gminie Gołcza kwalifikujących się do pomocy finansowej. Oprócz tego zostały złożone 21 wnioski o fundusze na wymianę pokrycia dachowego uszkodzonego w wyniku nawałnicy.

Krzysztof Capiga