wójt Lesław Blacha - miechowski.pl
wójt Lesław Blacha - miechowski.pl

Od 40 do 600… Być może tyle osób znajdzie zatrudnienie w Trzebienicach w gminie Gołcza. Takie optymistyczne zapowiedzi padły na sesji z ust wójta Lesława Blachy 27 lipca 2016. W tej miejscowości samorząd w listopadzie 2015 roku wykupił 11 hektarów gruntu pod inwestycje. Jest zainteresowanie potencjalnych inwestorów, którzy w tym miejscu chcą ulokować swoje firmy. Trwają negocjacje w tej sprawie. Co najmniej dwa podmioty zainteresowane są zainwestowaniem w Trzebienicach.

By zachęcić inwestorów do powyższego, Rada Gminy jednogłośnie przyjęła rezolucję, w której zapewnia, iż może zastosować dla nich ulgi podatkowe do wysokości 50%.

Żeby jednak nie było tak różowo, to pojawił się pewien problem. Grunty w Trzebienicach należy odrolnić. Niestety grunty te są wysokiej klasy i koszty odrolnienia są bardzo duże (prawie 400 tys. zł za 1 ha). Dla przykładu: jeśli gmina chciałaby sprzedać 1 ha gruntu za 200 tys. zł, to inwestora z odrolnieniem będzie to kosztować 600 tys. zł. Pod tym względem obszar ten staje się mniej atrakcyjny.

Krzysztof Capiga