Roztańczeni brazylijczycy w Miechowie

0
1797

Jeszcze na dobre nie opadły emocje po miechowskiej odsłonie festiwalu Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem 2016, a  w tzw. bonusie miechowianie mieli możliwość podziwiania tańców brazylijskich, bowiem przez kilka dni gościł tu brazylijski zespół. Grupa rozpoczęła swoją wizytę od warsztatów tańca. Polskich tańców uczył ich Zespół Pieśni i Tańca „Miechów”. Był m.in. Chodzony. Brazylijczycy pokazali jak tańczą Poloneza. Zajęcia prowadziła Urszula Molenda-Lis.

Oprócz warsztatów tanecznych był również czas na zwiedzanie. Goście wizytowali m.in.: Dom Pracy Twórczej im. Stefana Żechowskiego, Galerię Sztuki U Jaksy, a także Bazylikę Grobu Bożego i Kaplicę Grobu Bożego. Pierwszy dzień pobytu zakończyła biesiada powitalna w dworku „Zacisze”. Grupie z Brazylii towarzyszyły zespoły – „Miechów” i „Miechowiacy”.

W piątek 23 lipca 2016 r. członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Miechów” oraz młodzi miechowianie uczyli się tańców brazylijskich. Na scenie Domu Kultury było naprawdę wesoło. Dwudniowe warsztaty zakończyło wspólne zdjęcie oraz podziękowania.

Po południu przyszedł czas na wycieczkę. Rozpoczęło ją podziwianie krajobrazu z wieży widokowej w Dalach. W Racławicach znaleźli się chętni by wejść na Kopiec Kościuszki. Goście z ciekawością słuchali o historii bitwy pod Racławicami. Nie mogło oczywiście zabraknąć pamiątkowego zdjęcia przed pomnikiem Bartosza Głowackiego.

Prawdziwą atrakcją były zajęcia w gospodarstwie w Niezwojowicach. Pisanie gęsim piórem, ćwiczenia – w stroju pszczelarskim – przy ulu, robienie rogalików czy słuchanie historii o rodzinie pszczół były nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale także okazją do doskonałej zabawy. Z grupą z Brazylii spotkał się także Marcin Gaweł, wójt gminy Pałecznica. Zespół był zachwycony wizytą w gospodarstwie.

(red)