Międzynarodowy folklor w Miechowie

0
6478
Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem - Miechów 2016 - miechowski.pl - fot. K. Capiga
Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem - Miechów 2016 - miechowski.pl - fot. K. Capiga

Niedziela 17 lipca 2016 roku w Miechowie upłynęła pod znakiem festiwalu „Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem”. Wydarzenie to poprzedziła Msza św. odprawiona w Bazylice Grobu Bożego. Jej oprawę uświetnili goście festiwal.

(cd. artykułu poniżej galerii zdjęć)

Po Mszy św. uczestnicy w korowodzie udali się do Centrum Kultury i Sportu. Miechów już dawno nie był tak barwny, roztańczony i przepełniony kulturą z różnych stron świata. Wiszące na niebie gęste chmury i ponura aura towarzyszące paradzie odeszły na daleki plan zdominowany przez uczestników festiwalu.

Przez kilka godzin na scenie Centrum Kultury i Sportu występowały renomowane i utytułowane zespoły prezentujące kulturę oraz folklor swych krajów. Publiczność, która z każdą godziną coraz liczniej wypełniała sal kinową, miała niebywałą okazję podziwiać różnorodność strojów, tańców, zwyczajów, kultur i muzyki z takich krajów jak: Słowacja, Tajwan, Węgry, Kostaryka, Macedonia. Nie mogło w tym gronie zabraknąć naszych polskich zespołów. Swój region prezentował Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Suska”. Gwiazdą festiwalu była grupa „PraSłowianki”. W wymienionym powyżej znakomitym gronie znaleźli się również przedstawiciele gospodarzy, zespoły pieśni i tańca – „Miechów” i „Miechowiacy”.

Spotkania z Folklorem zainaugurował występ zespołu „Miechów”. Powstał on w 2012 roku. Początkowo działał przy Szkole Podstawowej Nr 1. Dziś tworzą go już uczniowie miechowskich szkół podstawowych oraz Gimnazjum Nr 1. Od 2015 roku grupa działa pod patronatem Centrum Kultury i Sportu. Na swoim koncie ma występy podczas licznych uroczystości szkolnych i wydarzeń kulturalnych na terenie powiatu miechowskiego. Nad choreografią czuwa Urszula Lis-Molęda.

Według wielu słuchaczy, pod względem muzycznym najlepiej zaprezentował się zespół ze Słowacji – Folklorna Skupina „Zobor”. Na uwagę zasługuje wirtuozerska gra skrzypka oraz wykorzystanie rzadko spotykanego już instrumentu – cymbałów. Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Zobor” powstał w 1958 roku przy Uniwersytecie Rolniczym w Nitrze. Artyści występowali w ponad 50. krajach świata. „Zobor” jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najbardziej utytułowanych słowackich zespołów pieśni i tańca. Grupa prezentuje najpiękniejsze elementy folkloru z 12. różnych regionów Słowacji, a jej członkowie występują w oryginalnie odtworzonych kostiumach. Obecnie zespół tworzy ponad 60. artystów. W 2016 roku „Zobor” świętuje jubileusz 60-lecia działalności artystycznej.

Po znakomitym występie sąsiadów ze Słowacji przyszedł czas na egzotyczny folklor rodem z Tajwanu. Zobaczyć na żywo folklor tego kraju, różniący się niemal wszystkim od europejskiego odpowiednika, to nie lada gratka nie tylko dla miłośników tego rodzaju sztuki. Tajwańczyków reprezentowały dwie grupy: „Open Space Dance Troupe” i „Ming Mai Dance Company”.

Nie bez kozery używa się przysłowia: „Polak, Węgier, dwa bratanki…” Udowodnili to artyści z tego kraju, którzy kończąc swój zachwycający występ bardzo miło zaskoczyli wszystkich wykonując polską tradycyjną piosenkę ludową – „Szła dzieweczka”. Zespół Pieśni i Tańca „Szilas” został założony w 1997 roku w 15. dzielnicy Budapesztu. Współpracuje z nim 120 artystów, zarówno zawodowych, jak i amatorów. Głównym celem grupy jest popularyzacja i promocja bogatego węgierskiego folkloru z różnych części kraju. „Szilas” skupia się na prezentacji i tworzeniu oryginalnych widowisk i inscenizacji, opartych na autentycznych zwyczajach ludowych.

Tanecznie chyba najbardziej widowiskowy był występ gorącokrwistych Kostarykańczyków. Tempo tańców, stroje i brawura tancerzy zachwyciła zapewne wielu. Zespół „Compañía Folclórica Tierra y Cosecha” powstał w 1974 roku przy Uniwersytecie Stanowym w prowincji Cartago. Jest to formacja studencka, z którą związanych jest kilkudziesięciu artystów z całej Kostaryki. Warto podkreślić, iż grupa ta w Polsce i to w Miechowie wystąpiła po raz pierwszy. Specjalnie dla widzów festiwalu po raz pierwszy zaprezentowała program, który całościowo ukazuje barwny kostarykański folklor.

Ostatnim zagranicznym zespołem występującym na miechowskim festiwalu był macedoński Zespół Pieśni i Tańca „Bojmija”. Powstał on w 2005 roku w miejscowości Gevgelija. Obecnie występuje w nim 120 artystów w wieku od 10 do 25 lat. Podstawowym zadaniem grupy „Bojmija” jest edukacja regionalna poprzez taniec, muzykę i śpiew. Zespół jest jedną z największych formacji artystycznych w Macedonii. Jego członkowie koncertowali m.in. we Włoszech, Belgii, Francji, Turcji, Serbii i Chorwacji.

Po solidnej dawce folkloru z innych stron świata przyszedł czas na rodzimy. Na scenie CKiS wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Suska” działający od 2005 roku. Kierownikiem zespołu jest Jacek Mastera. Grupa działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Suchej Beskidzkiej. Prezentuje folklor Górali Babiogórskich kultywując przy tym śpiew, obrzędy i miejscowe tradycje.

Niemal największe owacje tego dnia zebrali „Miechowiacy”, czyli Zespół Pieśni i Tańca, który tworzą absolwenci miechowskiego Liceum Ogólnokształcącego. Grupa reaktywowała się po latach, by uświetnić tegoroczne obchody 100-lecia LO.

Na zakończenie Małopolskich Spotkań z Folklorem w Miechowie wystąpiła grupa „PraSłowianki”. Powstała w 2009 roku, kiedy to – w związku z jubileuszem 50-lecia powstania Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego – „Słowianki” – byli członkowie tego zespołu nagrali płytę z najpopularniejszymi piosenkami z dawnego repertuaru. W wykonaniu zespołu można usłyszeć tradycyjne ludowe pieśni: Macedonii, Serbii, Grecji, Chorwacji, Bośni, Ukrainy i Rosji.

Krzysztof Capiga