Zwycięska drużyna OSP Moczydło - fot. K. Capiga
Zwycięska drużyna OSP Moczydło - fot. K. Capiga

W słoneczną niedzielę 10 lipca 2016 roku na stadionie „Jastrzębca” w Książu Wielkim rozegrano gminne zawody sportowo-pożarnicze. Zmierzyło się w nich 10 jednostek, w tym 2 kobiece. Nad prawidłowym i sprawnym przebiegiem zmagań czuwał przewodniczący komisji sędziowskiej mł. asp. Sebastian Kita oraz wójt Marek Szopa.

Druhowie zmierzyli się w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej 7 x 50 metrów z przeszkodami oraz tzw. „bojówce”. Oczywiście nie mogło również zabraknąć licznie zgromadzonych kibiców – rodzin, przyjaciół i sympatyków ochotników. Zmaganiom towarzyszyło wiele emocji. Strażacy z dużym zaangażowaniem rywalizowali ze swoimi kolegami i koleżankami z innych jednostek OSP. Po zawodach niektórzy swój zapał musieli ostudzić w zbiorniku na wodę potrzebnym do zmagań.

Po dwugodzinnych emocjach przyszedł czas na rozstrzygnięcie, którego dokonali: wójt Marek Szopa, komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Miechowie – Grzegorz Kosiński oraz główny sędzia – Sebastian Kita.

W grupie kobiet zwyciężyły przedstawicielki OSP Giebułtów przed OSP Boczkowice. Natomiast w klasyfikacji mężczyzn na I miejscu uplasowali się druhowie OSP Moczydło. Na podium kolejno stanęli jeszcze ochotnicy z Książa Małego i Rzędowic.

Kapitanowie zwycięskich drużyn: od prawej - OSP Moczydło, OSP Ksiaż Mały, OSP Rzędowice - fot. K. Capiga
Kapitanowie zwycięskich drużyn: od prawej – OSP Moczydło, OSP Książ Mały, OSP Rzędowice – fot. K. Capiga

Kolejne miejsca zajęli: IV – OSP Boczkowice, V – OSP Giebułtów, VI – OSP Głogowiany, VII – OSP Krzeszówka, VIII – OSP Łazy. Ponadto dla sprawdzenia własnych możliwości, po raz pierwszy w zawodach wystartowała młodzieżowa drużyna pożarnicza z Głogowian.

Podsumowania zmagań dokonał komendant Grzegorz Kosiński. Podkreślał, iż zostały one przeprowadzone prawidłowo, sprawnie i w duchu zdrowej rywalizacji. Gratulował zwycięzcom. Dziękował kobiecym drużynom pożarniczym, które były prekursorami tego typu formacji w powiecie miechowskim. Zachęcał do utworzenia w gminie większej liczby młodzieżowych drużyn.

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z zawodów w Książu Wielkim:

Krzysztof Capiga