wójt Jan Żebrak
wójt Jan Żebrak

Podczas charsznickiej sesji 4 maja 2016 roku m.in. wypłynął temat paru niesprawnych przydomowych oczyszczalni ścieków, których w gminie jest w sumie 582 sztuki. Jak informował wójt Jan Żebrak, póki nie minie pięcioletni okres zarządzania oczyszczalniami przez samorząd, to ta jednostka bierze na siebie wszelkie nieprawidłowości wynikające z nieodpowiedniego funkcjonowania kilku z nich. Po wspomnianych 5 latach oczyszczalnie stają się własnością mieszkańców i to oni zmuszeni będą  dokonywać niezbędnych napraw, konserwacji itp.

Wójt przyznał, że są przypadki błędów w sztuce montażu oczyszczalni polegających choćby na złym umiejscowieniu urządzeń na terach nie nadających się do tego (nieodpowiednia gleba, czy też usytuowanie wbrew przebiegającym ciekom wodnym).  Do tego w wielu przypadkach dochodzi niewłaściwe eksploatowanie oczyszczalni  np. poprzez wyłączanie napowietrzenia z uwagi na pozorne oszczędności prądu.

Jan Żebrak wyjaśniał, że dwa razy w roku wysyła ekipę badającą stan przydomowych oczyszczalni i póki są pod kuratelą gminy stara się, by wszystkie prawidłowo funkcjonowały. – Nie sztuka zrobić i zostawić to samemu sobie. To wszystko ma działać – stwierdził na sesji.

Krzysztof Capiga